KADIN

Süt çocukları için tamamlayıcı beslenme nasıl olmalıdır?

Süt çocukları için tamamlayıcı beslenme nasıl olmalıdır?

Bebeklerde tamamlayıcı beslenme adı üzerinde olduğu gibi anne sütüne destek olan beslenme olarak tanımlanır. Ek besin demiyoruz artık tamamlayıcı diyoruz. Çünkü ek besin dediğimiz zaman sanki ek besinler anne sütünden daha üstünmüş gibi devam edilmekte hatta anne anne sütünü vermek yerine meyve püresini daha iyiymiş gibi görebilmektedir.

Ek besinlere 6. aydan sonra başlıyoruz. Eğer anne çalışan bir anneyse ve sütü yetmiyorsa 4. aydan itibaren de başlanabiliyor. Yani 4 -6 ay arası tamamlayıcı beslenmeyi çalışan anne için, eğer annenin sütü yeterliyse 6. aydan sonra öneriyoruz ve ilk başladığımız besin de meyve püreleri sebze püreleri ve tahıllar olmaktadır.

Tatlı tada alıştırmamak için genellikle sebze suları, sebze püreleri ile başlanması gibi bir eğilim bulunmaktadır. Çünkü tatlıya çok kolay alışıyoruz. Bir sebze püresiyle başlamak ya da bir meyve püresi olarak elma püresiyle başlamak ve 6. aya erişmeden önce de bebeğe bir tane tahılı öğretmek sindirim sisteminin gelişmesi açısından oldukça yararlıdır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön