Tacizi ve Tecavüzü Engellemeye Yönelik 10 Etkili Önlem

Sadece Türkiye'de değil dünya genelinde failinden çok kurbanın utandığı ve baskı altında kaldığı suç "tecavüz" desek gerçeği pek de fazla bükmüş sayılmayız herhalde.

Tacizi ve Tecavüzü Engellemeye Yönelik 10 Etkili Önlem

Malesef dünyanın neresine gidersek gidelim "mini etek giymiş" ya da "o saatte sokakta ne işi varmış" zihniyetine rastlayabiliyoruz. 23 Ocak'ı 24 Ocak'a bağlayan gece İstanbul Kadıköy'de Bağdat Caddesi'nde yaşanan tecavüz olayına da artık öfkelenmekten ve şaşırmaktan sıkıldığımız, benzeri bir tepki geldi.

İşin daha acıklı yanı ise, aşağıdaki Twitter anketini yayınlayan Şamil İğde'nin hüküm giymiş bir suçlu olması. Ahlak polisliği yapan vatandaşlarımızın ahlak seviyesinin nerelerde olduğunu görüyoruz. Bu Twitter paylaşımından sonra aldığı tepkiler İğde'yi rahatsız etmiş olmalı ki artık Twitter hesabını kamuya kapatmış. Birçok insanın gözünde -zaten hüküm giymiş bir suçlu olan- İğde aynı zamanda potansiyel bir tecavüzcü. Belki de nefret söylemi, cinsiyetçilik ve cehalet dolu paylaşımlarını kendine ve kendi gibi düşünenlere saklaması toplumun hayrınadır.

Bu arada kendisine gelen tepkilerden sonra, tepki gösterenlere dava açmakla tehdit edecek cesareti de buluyor kendisi. Çünkü ne de olsa Türkiye'de tacizci ve tecavüzcünün korunduğu birçok emsal gördük. Cesaretini nereden aldığını söylememize gerek yok. Savcılardan en üst düzey memurlara kadar aynı zihniyet kuşatmış durumda ülkeyi.


Peki bu zihniyetle nasıl başa çıkılır?

Sevgili ve çok saygıdeğer okuyucumuz, bu zihniyetle malesef başa çıkılamaz. Ancak işin kara kısmını mizahileştirerek aslında bu zihniyete tecavüzü önlemek için uygulayabilecekleri birkaç öneri verebiliriz. Umudumuz yok ama belki bu önlemleri okuyup birilerinin ne kadar hastalıklı ve çarpık bir ahlak anlayışını benimsediklerini fark etmelerini umuyoruz.

Ahlak ve inanç kavramlarının birbirini doğurmadığını anlamadıkça ve anlatamadıkça "o saatte sokakta ne işi varmış" diyerek tacizcileri ve tecavüzcüleri aklamaya devam eden insanlar otobüste yanımıza oturmaya, sokakta yanımızdan yürümeye ve bize ekmek satmaya devam edecek... Ya gönüllü bir cehalet ile bu insanların varlığını inkar ederek kendimizi kandırıp vicdan yükümüzü hafifleteceğiz ya da örgütlü cehaletle başa çıkmak için bu insanlara tecavüzün hiçbir mazereti olamayacağını öğretecek yöntemler geliştireceğiz.

Aşağıda 10 maddelik bir "tecavüz nasıl engellenir" listesi var. Internette dolanırken birkaç gün önce tesadüfen karşıma çıkan bu listeyi gündem bu kadar sıcakken paylaşmanın etik yönünü de tartışmaya açabiliriz. Tecavüze karşı kollektif bir bilinç oluşturmak devletin resmi kurumlarının görevi olduğu kadar hepimizin vatandaşlık görevi olarak da benimsemesi gereken bir gerçek.


Taciz ve tecavüze karşı alınması gereken 10 önlem

1. Kadınların içeceklerine ilaç katmamak.

2. Sokakta tek başına yürüyen (saat kaç olursa olsun) bir kadını rahatsız etmemek.

3. Herhangi bir yardıma ihtiyacı olan kadın gördüğümüzde, bize olan minnettarlığını cinsel yollarla ifade etmesini beklememek. Böyle bir beklentimiz varsa ve karşılanmamışsa ona tecavüz etmemek.

4. Asansörde yalnız bir kadın gördüğümüzde sözlü ve fiziksel tacizde bulunmamak.

5. Uyuyan (sarhoşluktan olabilir, yorgunluktan olabilir... ama bunların hiçbirinin konunun devamıyla ilgisi olamaz) bir kadın gördüğümüzde ona tacizde bulunmamak, tecavüz etmemek.

6. Açık kapı veya pencere bırakmış bir kadının evine gizlice girmemek.

7. Kamusal alanlarda tek başına kalmış bir kadına sözlü veya fiziksel tacizde bulunmamak.

8. Eğer içimizdeki tecavüzcüyü durduramıyorsak, yanımızda mutlaka sağduyulu bir arkadaşımızı bulundurmak ve onun bizi engellemesini sağlamak.

9. Sağduyulu bir arkadaşımız yoksa boynumuza bir tecavüz düdüğü asmak ve bir kadına tecavüz etmek istediğimizde bu düdüğü çalarak etrafımızdan yardım isteyip insanların tecavüz etmemizi engellemelerini sağlamak.

10. Açık sözlü olmak. Örneğin bir kadınla randevulaşınca ona bir insan olarak saygı duyduğumuz izlenimini vermeden önce esas niyetimizin ona tecavüz etmek olduğunu açıkça söylemek. Aksi takdirde karşımızdaki kadın ona tecavüz etmek istediğimizi anlayamaz.

Uzun lafın kısası, önce kendimize hakim oluyoruz. Gece geç saatte savunmasız bir kadın gördüğümüzde onu tecavüze açık bir av olarak görmüyoruz. Hatta savunmasız olduğunu düşünüyorsak ona saldırmıyor, içimizdeki hayvanı değil insanı harekete geçirerek, önce kendimizi -ona tecavüz etmekten- koruyoruz. Kapiş?

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler