HABER

Tahrir Meydanı'da ölü sayısı 30'u geçti

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda protestolar dördüncü gününe girerken, şu ana dek en az 33 kişinin ölümüne yol açan çatışmaların sürdüğü belirtiliyor.

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda protestolar dördüncü gününe girerken, göstericiler ve güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Meydandaki eylemcileri dağıtmak için harekete geçen güvenlik güçleriyle, protestocular arasında şimdiye dek yaşanan çatışmalarda en az 33 kişi ölürken, 1750 dolayında kişi de yaralandı.

Gözyaşartıcı gaz kullanan güvenlik güçlerinin, meydanı boşaltma çabaları devam ediyor.

Çatışmalar nedeniyle, gelecek hafta başlaması beklenen seçimlere gölge düşmesinden kaygılanılıyor.

Tahrir Meydanı'nda süren eylemler, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'ingeçen Şubat ayında deviren protestolardan sonra düzenlenen en büyük gösteriler olma özelliğini taşıyor.

Mısır, Mübarek'in Şubat ayında devrilmesinden bu yana askeri bir konsey tarafından yönetiliyor.

Protestolarda askeri yetkililerin anayasada değişiklik önerilerinin geri çekilmesi talep ediliyor.

Askerler, anayasa tasarısında ordu ve ordu bütçesinin sivil denetime kapalı olmasını öngören bir öneri sunmuşlardı.

Gerçek mermi iddiası

Tasarıda, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de, gelecek yıl sonu, ya da 2013 başlarında yapılması öngörülüyor.

Protestocularsa cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 28 Kasım'da başlaması planlanan parlamento seçimlerinden hemen sonra yapılmasını istiyor.

Güvenlik güçlerinin Tahrir Meydanı'ndaki eylemcileri dağıtmak için bu sabah saatlerinden itibaren gözyaşartıcı gaz kullanmaya başladığı belirtiliyor.

Dün yaşanan şiddetli çatışmalarda, göstericiler ordu araçlarının üzerine taş ve molotof kokteylleri atmış, askerler de gözyaşartıcı gaz ve plastik mermilerle karşılık vermişlerdi.

Eylemciler, askerlerin gerçek mermiler de kullandığını söylerken, yetkililer bu iddiayı reddediyor.

Ülkenin diğer büyük kentleri İskenderiye, Asvan ve Süveyş de de göstericiler ve güvenlik güçleri arasında şiddet olayları yaşandığı belirtiliyor.

Geri Dön