Talabani ziyaretine tam destek

ANKARA(ANKA) - ABD Büyükelçiliği Sözcüsü Kathy Schalow, ABD'nin her zaman Türkiye ile Irak arasında "aktif bir diyaloğu" desteklediğini belirterek Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin yarın başlaması beklenen Ankara ziyaretinin "aktif diyaloğa olumlu bir katkı" yapacağını söyledi.

Sözcü Kathy Schalow, ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada Irak Cumhurbaşkanı Talabani'nin Ankara ziyaretine ilişkin henüz resmi bir açıklama görmediğini belirtti, ancak genel olarak ABD'nin her zaman Türkiye ile Irak arasında aktif bir diyaloğa desteklediğini bildirdi. Schalow şunları söyledi:
"Biz her zaman Türk ve Irak yetkilileri arasında aktif bir diyaloğa destek verdik ve inanıyoruz ki işbirliği yapmak, iki ülkeyi ilgilendiren birçok konu üzerinde çalışmanın en iyi yoludur. Irak Cumhurbaşkanının bir ziyareti, o diyaloğa olumlu bir katkı yapar."

Schalow, Türkiye'de Talabani'nin ziyaretinin zamanlanmasına ilişkin tartışmalara dikkat çekilmesi üzerine "Ziyaretin zamanlamasına ilişkin karar, Türk ve Irak yetkililerine aittir" şeklinde konuştu.