Talat ve Hristofyas ara bölgede bir araya geldi

Talat ve Hristofyas ara bölgede bir araya geldi

Lefkoşa - AA- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, günledir beklenen görüşme için bugün BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü (UNFICYP) Misyon Şefi Michael Möller'in ara bölgedeki ikametgahında bir araya geldi.

Möller'in Lefkoşa ara bölgede bulunan ikametgahına, görüşme için önce Hristofyas, bundan yaklaşık 3 dakika sonra da Talat geldi. Liderleri Möller karşıladı. İki lider daha sonra dışarı çıkarak, basına birlikte görüntü verdikten sonra görüşmeye geçtiler.

Liderler görüşmeye başlamadan önce bir Türk gazetecinin, "İçeride 8 Temmuz Annan planı karışımı bir kahve mi, yoksa Brezilya kahvesi mi içeceksiniz" diye sorması üzerine Hristofyas, "içeride Kıbrıs kahvesi içeceklerini" söyledi.

Kıbrıs Türk tarafı, görüşmeden, Rum tarafındaki lider değişikliğinin ve değişen söylemlerin politikalarına ne oranda yansıdığını saptamaya çalışacak.

Kıbrıs sorununa çözüm arayışları çerçevesinde yeni bir görüşme sürecinin başlangıcı olarak değerlendirilen görüşme, Rum tarafında yapılan liderlik seçimlerinin ardından başa gelen Hristofyas ile Talat'ın ilk kez iki lider olarak bir araya gelecek olması açısından da önem taşıyor.

Kıbrıs Türk tarafı, yeni Rum yönetimi lideri Hristofyas'ın çözüme ilgisinin bundan sonraki süreci de büyük ölçüde belirleyeceğine inanıyor ve bugünkü görüşmede, bu ilginin hangi düzeyde olduğunu ve kapsamlı çözüm müzakereleriyle ilgili tutumunu saptamaya çalışacak.

Cumhurbaşkanı Talat, görüşmede, Hristofyas'a Türk tarafının tutumunu izah ederek, kapsamlı çözüm müzakerelerinin en kısa zamanda başlaması ve kapsamlı çözüme en kısa zamanda ulaşılması gerektiğini aktaracak.

Liderler bugünkü görüşmede, ya ortak bir noktada buluşacak ya da iki taraf arasındaki görüş ayrılığını bir kez daha teyit edecek.Görüşmede birçok konunun yanı sıra Lokmacı kapısının da gündeme gelmesi ve liderlerin, kapının açılması konusunda anlaşmaya varması bekleniyor.

Öte yandan, Talat ve Hristofyas'a "Kıbrıs'ta barışın mimarları" olmaları çağrısı yapan Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, Cumhurbaşkanı Talat'a görüşmeye gelmeden önce, barış görüşmelerinde kullanmaları için barış mesajlı bir kalem verdi.

Birlik, Hristofyas'ın kalemini de dün Rum lidere ulaştırmak üzere AKEL yetkilisine teslim etmişti.