HABER

Taliban karşıtı güçler Pençşir'de üç bölgeyi daha ele geçirdi

Afganistan'ın büyük bir bölümünde kontrolü ele geçiren Taliban'a karşı bir araya gelen yerel birlikler, 'son kale' olarak adlandırılan Pençşir Vadisi'nde üç ilçenin daha kontrolünü ele geçirdi. Taliban, bölgeye yüzlerce savaşçısını gönderdiğini duyurdu.

Taliban karşıtı güçler Pençşir'de üç bölgeyi daha ele geçirdi

Afganistan'ın büyük bir bölümünde kontrolü ele geçiren Taliban, kuzeyde bir bölgede direnişle karşılaştı: Pençşir Vadisi.

Kuzeyde Pençşir Vadisi'ne yakın bir başka bölgede daha yerel milis güçler, Taliban'a karşı savaşarak üç kasabada kontrolü ele geçirdi.

Bölgedeki güçlerin komutanı Ahmed Mesud, Pazar günü yaptığı açıklamada Taliban'la masaya oturarak barış için uzlaşmayı umduğunu; ancak bunun için "Taliban'ın aşırılıkçı uygulamalarından vazgeçmesi" gerektiğini; vazgeçmemesi halinde Afgan ordusunun eski üyelerinin ve milislerin de dahil olduğu kendisine bağlı özel birliklerin savaşmaya hazır olduğunu söyledi:

"Taliban'ın bundan sonra ilerlenecek tek yolun müzakere olduğunu anlaması için çabalıyoruz. Bir savaş çıkmasını istemiyoruz."

Ancak görüşmeler bir sonuca ulaşmayınca Taliban, Pazar günü yüzlerce savaşçısının Pençşir'e doğru yola çıktığını duyurdu.

Taliban'dan yapılan açıklamada, kuzeydeki güçlerin kontrol ettiği bölgeleri "barış içinde teslim etmeyi reddettiği için savaşmak üzere yola çıktıkları" ifade edildi.

Ahmed Mesud, merkezi olmayan ve kapsayıcı bir hükümete açık olduğunu; Taliban tarafından dayatılan her türlü rejimle savaşacağını duyurmuştu. Taliban'ın kontrolü büyük oranda ele geçirdiği son birkaç hafta içinde dağılan Afgan ordusunun bazı askerleri, silahlarıyla birlikte Pençşir'e giderek Mesud'un birliklerine katıldı.

SON KALE: PENÇŞİR VADİSİ

Pençşir'in uzun bir direniş geçmişi var. Bölgenin efsanevi komutanı Ahmed Şah Mesud, 2001'deki ölümüne dek Sovyet-Afgan savaşında ve daha sonra Taliban'a karşı iç savaşta bölgeyi başarıyla savunmuştu.

Ahmed Mesud, Ahmed Şah Mesud'un oğlu.

Ancak uzmanlar, Pençşir'in topyekün bir Taliban saldırısına karşı duramayacağını düşünüyor.

İsveç'te yaşayan bağımsız araştırmacı Abdul Sayed AFP'ye yaptığı açıklamada "Taliban Penşçir'i her yandan kuşattı ve Mesud'un oğlunun birkaç aydan fazla direnebileceğini sanmıyorum. Şu anda gerçekten güçlü bir desteği yok" diye konuştu.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 46 yorum
Taliban resmen darbe yaptı, bir terör örgütü bir ülkede darbe yaptı ve halkına acılar çektiriyor, ülkeye şeriat getirdi ve insanlara zulüm ediyorlar, istediklerini öldürüyor, istedikleri kadına el koyuyorlar, kısacası her türlü namussuzluğu din kisvesi adı altında yapıyorlar. Umarım en kısa sürede cehennemi boylarlar.
@serdar_akdeniz_1983 Afganistanda çok garip işler dönüyor. Koca afgan ordu abd techizatları ile donatılmış teslim oluyor taliban elini kolunu sallayarak ülkeyi ele geçiriyor. Bana kalırsa halkın büyük kesimi talibanı destekliyor.Tv de biz sadece kaçan insanları görüyoruz.... Ve abd büyük ihtimal ile afganistan üzerinde başka planları var İç savaş çıkabilir ve ülke ikiye bölünebilir
muslumandan seriatci olmaz seriatcidanda musluman olmaz
islami olusumlarin en buyuk tehlikesi devleti tum birimleriyle ele gecirmeyi amaclamasi. Bu da sürdürülemez adaletsiz baskıcı bir yönetim demek
şeriatın ne olduğunu bilmiyorsun taliban ın şeriatla bir alakası da yok zaten
amin
yürüyün aslanlar yokedin şu talibanı
Bu adamlara SİHA verelim Talibanı ABD ye kadar kovalarlar.
he kovalar millette sihanin 100 kati silah var beceremediler
Geri Dön