HABER

Tanıtım ve reklam aracı olarak futbol

Bir marka açısından, marka bağımlılığı yaratmak ve tüketiciyle gönül bağı kurmak için bulunabilecek en iyi enstrümanın spor olduğu, futbolun ise reklam sektöründe yüzde 90'lık bir paya sahip olduğu belirtildi.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Altunbaş, Türkiye'de futbolun genel olarak, "vurma, kırma, deşarj olma, mutlaka galip gelme" olarak görüldüğünü belirtti.

Oysa, yaşamını sürdürmek isteyen, futbol kulüpleri dahil tüm ticari kuruluşların kar elde etmek zorunda olduklarını vurgulayan Altunbaş, "Bir marka açısından, marka bağımlılığı yaratmak ve tüketiciyle gönül bağı kurmak için bulunabilecek en iyi enstrüman spordur. Futbol ise reklam sektöründe, yüzde 90'lık bir paya sahiptir" dedi.

Çok büyük kitlelerin ilgi duyduğu futbol sektörünün, genelde reklamcılık sektörü, özelde ise markalaşma anlamında büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Altunbaş, şirketlerin ve futbol takımlarının bunu ülkemizde yeteri kadar değerlendiremediğini ifade etti.

-VESTEL MANİSASPOR ÖRNEĞİ-
Markalaşmada ve nihai olarak ticari karı yakalamada futboldan yararlanma adına Vestel'in en ciddi örneklerden biri olduğunu dile getiren Altunbaş, şunları kaydetti:

"Vestel'in ülke genelinde yaygın satış ağı ve belli bir bilinirlik düzeyi bulunmaktaydı. Aynı zamanda Vestel'in, Yatırımlarını Anadolu'ya yapan bir firma şeklinde bilinmesi, Vestel Manisapor'un da Anadolu takımları ve seyircileriyle gönül bağı taşıması, firma-sektör-ürün arasında da bütünlük oluşturdu. Vestel Manisaspor'un, 4 büyük takımla yaptığı yarışta gösterdiği başarı da olumlu bir etki yarattı. Vestel ürünleri ile Vestel Manisaspor özdeşleştiği için bu firma kısa süre içinde sponsorluktan beklediği ticari gelire kavuşacaktır."

-MARKA SADAKATİ OLUŞTURMA ŞART-
Altunbaş, ancak Vestel'in bu doğrultuda çalışmalarını sürekli kılması gerektiğini, böylece başarının da sürekli hale getirileceğini vurguladı.

Bir ürün ya da şirketin, Vestel Manisaspor'un yolunu takip edip Anadolu takımlarından birine isim sponsoru olmasının, reklam-tanıtım faaliyetleri açısından tek başına başarı için yeterli olmadığının altını çizen Altunbaş, "Bu firmalar, bunu yanında, yan unsur olarak yürütülecek aktivitelerle, hedef tüketicide marka sadakatini sürekli kılmalıdır" dedi.

Altunbaş, futbolun reklam ve tanıtım gücünden sadece şirketlerin değil, futbol kulüplerinin de yararlanması gerektiğinin altını çizerek, "Dünyada, bu konuda gösterilecek en iyi örnek, tam bir ticari kuruluş haline gelen ve kendi ürünlerini başarıyla pazarlayan Manchester United'dır. Ancak bunun için bir an önce takımların kurumsallaşması ve ileriye yönelik altyapılarını çok iyi oluşturmaları gerekir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön