HABER

Tarihsel konularda uzlaşma, tartışma ile sağlanmalı

Ankara (AA)- Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Eurochambres) ve Paris Ticaret Odası başkanlıkları görevini yürüten Pierre Simon, tarihsel konularda uzlaşmanın yasalarla değil, tartışma zemininde ele alınması gerektiğini belirtti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nce düzenlenen "Avrupa Birliği Katılım Süreci ve Ticaret ve Sanayi Odaları: Örnek Uygulamalar-Projeler" konulu toplantının açılışında konuşan Simon, AB'nin, Türkiye'nin dış ticarette birinci ortağı olduğunu, AB açısından ise Türkiyenin ithalatta 7., ihracatta ise 6. sırada yer aldığını belirtti.

Eurochambres Başkanı Pierre Simon, önümüzdeki hafta AB'nin yıllık ilerleme raporunun açıklanacağına da dikkati çekerek, bu raporda Türkiye'nin makroekonomik istikrar, enflasyondaki düşüş ve finansal alandaki ilerleme için takdir görmesinin beklendiğini söyledi. Ekonomideki dinamizmin memnuniyetle karşılandığını, ancak atıl bir kapasitenin de bulunduğuna işaret eden Simon, ticaretin serbestleştirilmesi, özelleştirilmelerin tamamlanması ve iş ortamının iyileştirilmesi gibi unsurların yerine getirilmesinin önem taşıdığını söyledi.

Simon, bu unsurlar sağlandığında, yabancı doğrudan sermayede de artış olacağını belirtti. Simon, "Güçlü Türkiye'nin güçlü Avrupa olduğunu düşünüyoruz" dedi.Simon, bugünkü gibi siyasi tartışmaların ısındığı dönemlerde güven ve işbirliğinin öneminin daha da belirgin hale geldiğini ifade ederek, bu noktada sorumluluk almak gerektiğini söyledi.

"Diyalog", "güven" ve "işbirliği" ortamının işadamları kadar tarihçiler için de önem taşıdığını belirten Simon, tarihçilerin ifade özgürlüğünden faydalanabilmeleri gerektiğinin altını çizdi. Simon, tarihi konularda uzlaşmanın, yasalar ile değil, tartışma zemininde sağlanması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Sözde ermeni soykırımını inkara ceza öngören yasa teklifinin Parlamento'da oylandığını, ancak bu oylamada üyelerin büyük bölümünün yer almadığını kaydeden Simon, Fransa'da 2007 yılında seçim yapılacağını ve Parlamentonun çalışmalarının Şubat ayında biteceğini anlattı. Yasa tasarısının ne zaman, ne şekilde ele alınacağını bilmediklerini ifade eden Simon, iş dünyası olarak ekonomiye odaklandıklarını söyledi. Simon, "Biz, politikacılara doğru yolu göstermek için çalışmalıyız. Ticaret, barış anlamına gelir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler