KADIN

Taşıyıcı anne yoluyla bebek sahibi olan kadının aşırı duygusal fotoğrafları

Taşıyıcı anne yoluyla bebek sahibi olan kadının aşırı duygusal fotoğrafları

Doğum fotoğrafları artık vazgeçilmez bir ritüele dönüştü. Ama bu defa durum farklı.

Taşıyıcı anne yoluyla bebek sahibi olan annenin, bebeğinin doğumuna şahitlik ettiği görüntüler görenlerin içini ısıtıyor.

Vücudunda tümör olan anne Kim Overton, bir dizi tedavi sonrasında 2012 yılında hamile kalıp bir erkek çocuk sahibi olmayı başarmıştı.

Ancak bu duyguyu ikinci defa yaşamak istediğinde tömör yüzünden bu mümkün olmadı .

Kim durum karşısında taşıyıcı anne yöntemiyle bebek sahibi olmayı düşünen Kim'e kuzeninin kızı Cydnee bu konuda ona destek olmak için gönüllü oldu.

Kim'in ikinci çocuğuna sahip olmada yaşadığı zorluklara şahit olan Cydnee, 'onun mutluluğu için bunu kabul ettim' diyor.

Kim o anları, "O olmasaydı ikinci çocuğumuzu kucağımıza alamazdık; yaptığı inanılmaz derecede sevgi dolu.”

Bu özel günün fotoğraflarını ise Leilani Rogers adlı fotoğrafçı tarafından çekildi.

TAŞIYICI ANNELİK NEDİR?

Evli ve çocuk sahibi olamamış kadının gebelik mahsülünü taşıyacak bir rahminin olmadığı durumlarda evli çiftin erkeğinden alınan spermin kadından alınan yumurta hücresi ile dışarıda döllenmesiyle oluşan embriyonun, başka kadının rahmine yerleştirilmesiyle hamile kalan ,bebeği rahminde taşıyan ve doğuran kadına taşıyıcı anne adı verilir. Bu işi ücretle yapana kiralık taşıyıcı anne, ücret söz konusu olmadan yapan kadına ise gönüllü taşıyıcı anne denir.

Bebek sahibi olmak için taşıyıcı anne olgusunu düşündüren nedenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

1- Kadının yumurtası vardır, fakat gebelik için tıbbi engelleri bulunmaktadır.Genç yaşta rahmi alınmak zorunda kalınmış veya tıbbi nedenlerle gebeliği müsaade edilmeyen kadınlarda taşıyıcı annelik düşünülmelidir.Gebe kalamayan veya gebe kalması mümkün olmayan ama yumurta hücresi olan kadınlarda bebek sahibi olabilmelerine olanak sağlayan taşıyıcı anneliği anlatmak gereklidir. Memleketimizde donasyon ve taşıyıcı annelik yasal olmamasına ragmen bir aydın olarak bu seçeneği hastalarımıza sunmak zorundayız.
Kadından alınan yumurta hücresinin erkekten alınan sperm ile döllendikten sonra oluşan embryo rahmi ilaçlarla hazırlanmış taşıyıcı anneye yerleştirilir.

2- Kadının yumurtası da yoktur,bu durumda yumurta hücresi taşıyıcı anneden alınabileceği gibi üçüncü bir kişiden de alınabilir.Yumurta ,taşıyıcı anneden alınmış ise bu durumda taşıyıcı anne genetik olarak ta bebeğin annesidir. Taşıyıcı anne gebelik boyunca normal bir gebe nasıl takip edilirse o şekilde takip edilir.Doğuma gerçekleştirilir.Hastane kayıtlarında bebeğin annesi taşıyıcı kadın olacaktır. Bu işlemin yasal olduğu ülkelerde buradaki hukuksal problem çözülmüştür. Doğan bebeğin genetik olarak yumurtası alınan kadının ve spermi alınan erkeğin özelliklerini taşıyacaktır.

TAŞIYICI ANNELİK TÜRKİYE'DE YASAL MI?

Bu uygulama Türkiye de yasak. Dünyada hangi ülkelerde yapılabiliyor?

Kıbrıs'taki yasada hem yapılabilir, hem de yapılamaz gibi ifadeler var. Ama bu uygulama Belçika, ABD, İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika'daki birçok ülkede serbest.

Taşıyıcı annelik kimler için uygundur?