HABER

'Tatil günleri telafi edilecek'

İSTANBUL (İHA) - İstanbul Valisi Muammer Güler, "Tatil nedeniyle okutulmayan derslerle ilgili olarak öğrencilerimiz için telafi programı uygulanacak" dedi.

İstanbul'u etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Konuyla ilgili basın mensuplarına bir açıklama yapan Vali Muammer Güler, "İstanbul'da dün sabah başlayan olumsuz hava koşulları, bugün de aynı şekilde devam etti. Bugün hava parçalı ve çok bulutlu, kar yağışlı geçti. Halen de kar yağışı etkisini devam ettiriyor. Sıcaklık eksi 1 derecelere kadar düştü. Yarın da parçalı çok bulutlu ve kar yağışlı bir gün bekliyoruz. Sıcaklık yine eksi 1 derecede olacak" dedi.

Akşam saatlerinde orta şiddette don ve buzlanma beklendiğini kaydeden Vali Güler, "Etkili kar yağışı ilimiz genelinde devam etti. Geçen sefer zaman zaman kar yağışı olurken, bu sefer sürekli kar yağdı. Kar kalınlıkları havalimanında 9 santimetre, Bahçeköy'de 24 santimetre, Sarıyer'de 18 santimetreye kadar ölçüldü. Bugün de metrekareye 10 kilogram yağış düştü. Yağış mevsim normallerinin üstüne çıkacak gibi görünüyor. Rüzgarın hızı saatte 70-80 kilometreye kadar çıktı. Kuvvetli bir poyraz fırtınası devam ediyor" diye konuştu. Vali Güler sözlerine şöyle devam etti:

"Dün okullarımızı eğitim öğretime açmıştık; ama akşamki şartlar okulların tatilini gerektirdi. Bugün okular tatil, yarın da okullarımızın tatiline devam edeceğiz. Çünkü olumsuz hava koşulları ve kar yağışı yarın da etkisini sürdürecek. Ancak İl Milli Eğitim Müdürlüğü okullarımızın kar tatili nedeniyle kapalı olduğu günlerle ilgili kaybedilen dersler ve okutulamayan dersler için telafi programı uygulayacak. Bu program sene sonuna eklenmeyecek.

Telafi eğitimi dediğimiz bir eğitimle geliştirilecek." Vali Güler, Hadımköy gişelerden Lüleburgaz'a kadar olan bölgede trafiği D 100 karayoluna plase edeceklerini kaydederek, "O bölgede yoğun bir tipi var. Biz de o bölgeye zincirsiz hiçbir aracın girmesine izin vermiyoruz. Orada hayati tehlike bile olabilecek durumlar var. Çatalca'dan itibaren Binkılıç yolu da trafiğe kapalı.

Köy yollarımızdan özelikle Beykoz, Çatalca, Silivri ve Sarıyer'de bazı yerlerde kapanmış yollar var. Bunların açılması için çalışma yapılıyor. Dün de 7 bin toz, 85 ton solüsyon ve 6 ton eriyik kullanılarak yolları devamlı açık hale getirmeye çalışıyoruz. Kentimizde toplam 514 kaza meydana geldi. Denetimler sırasında 426 sürücüye zincir takmadığı gerekçesiyle ceza uygulandı" ifadelerini kullandı.

Kimsesiz vatandaşların soğuktan etkilenmemesi için belediyeyle ortaklaşa çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Tevfik Aydeniz Spor Salonu bu iş için büyükşehir tarafından tahsis edildi. Bizim de Ayvansaray, Küçükbakkalköy, Taksim Rotary ve Beyoğlu Kimsesizler Yurdu kimsesizlere tahsis edildi. Bize bir tane soğuktan donarak ölme olayı intikal etti.

Vatandaşlarımızın tamamına yakınını yurtlarında barındırıyoruz; ama ya kendisi istemedi ya da kıyıda köşede kalmıştır. Bunu bir talihsizlik olarak değerlendiriyorum. Ekiplerimiz devamlı geziyor, vatandaşlardan bu durumda olanları bize bildirmelerini rica ediyorum" açıklamalarında bulundu.

Güler, "Elektrik, su ve doğalgazda bir sıkıntı yaşanmıyor. Bazı kesimlerde trafo arızalarında kaynaklanan kesintiler oldu. Onlara müdahale edildi. Boğaz trafiği çift yönlü olarak kapalı. Karadeniz'den Marmara'ya açık tutmuştuk; ama bugün yoğun sis nedeniyle her iki taraftan da kapattık. Şehir hatları seferleri normal devam ediyor. İDO'nun Yenikapı, Bandırma, Armutlu, Yalova seferleri yapılamıyor.

Atatürk Havalimanı'ndan Konya, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır, kısmen Ankara ve Adana seferlerinde iptaller yaşandı. Sabiha Gökçen Havalimanı'nda normale dönüldü. Ara yollarda sıkıntılarımız var; ama ana yollarımız açık. Yarın kar yağışının etkisini sürdüreceği, perşembe günü sona ereceği, cuma günü de yağmurlu bir havanın söz konusu olacağı bildirildi. Ama hafta sonundaki hava durumu henüz tespit edilmedi. Biz raporları 24 ya da 48 saatlik dönemde teyit ediyoruz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler