HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

TBMM Tarım Komisyonu'ndan uyarı

TBMM Tarım Komisyonu'ndan uyarı

ADANA (İHA) - Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Vahit Kirişci, özellikle buğday ve mısırda üretim yapan çiftçilerin tarla kiralayarak üretim yapmasının doğru olmadığını bildirdi.

AK Parti Adana İl Başkanlığı'nda bugün İl Başkanı Abdullah Doğru'nun da katıldığı basın toplantısında son günlerde mısır üreticilerinin artan eylemlerine yönelik eleştirilerde bulunan Komisyon Başkanı Kirişci, "Mısıra verdiğimiz 260 bin lira fiyatı ortaya atarak bizi eleştirmek haksızlıktır. Hükümetimizin vereceği desteklemi priminden de söz edilmelidir. Türkiye'nin bugünkü mısır ihtiyacı 3.5 milyon ton iken üretim 4 milyon tonu aşmıştır.

Üretici, artık mısır yerine büyük açık bulunan pamuk ekimine yönelmelidir. Pamuk, ülkemiz için önemli bir bitkidir. Bu yüzden hükümetimiz pamuğa 210 ile 228 bin lira arasında destekleme primi vermektedir. Çiftiçimiz mısır yerine katma değeri daha yüksek olan pamuk ekimine yönelmelidir. Üreticiler, tarla kiralayarak üretim yapmamalıdır. Çünkü, yüksek tarla kiraları maliyeti büyük ölçüde etkilemektedir" dedi.

2005 yılı için Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü'nde Adana çiftçisine 81 milyon 461 YTL destek sağlandığını, son zamanlardaki mısır eylemlerin siyasi çevrelerce körüklendiğini ve samimi olmadığını ve bu eylemlere çiftçi tabanının itibar etmediğini anlatan Kirişci, TMO'nun açıkladığı 26 bin liralık alım fiyatının müdahale fiyatı olduğunu, ürün fiyatı olarak değerlendirilemeyeceğini vurguladı. Nişasta ve yem sanayicilerini de uyararak müdahale fiyatının üzerinde alım yapmasını isteyen Kirişci, önümüzdeki hafta mısırda telafi edici ödeme miktarlarının Bakanlar Kurulu'nda ele alınacağını, hükümetin bir anlık refah ve mutluluk için değil, tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilir şekilde devamı için tedbirler aldığını ve uyguladığını sözlerine ekledi.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler