HABER

Tecavüzcü askere verilen ceza tatmin etmedi

BAĞDAT (İHA) - Irak'ta 12 Mart 2006 tarihinde 14 yaşındaki bir kıza tecavüz ettikten sonra kızı ve ailesini öldürme fiiline dahil olmaktan suçlu bulunarak, ömür boyu hapse mahkum edilen ABD'li askere verilen ömür boyu hapis cezası, Irak'ta vicdanları rahatlatmadı.

James Barker isimli tecavüzcü askere verilen ömür boyu hapis cezasının vicdanları rahatlatmadığı görüşünde birleşen Iraklılar, ABD'li askere verilecek cezanın idam olması gerektiğini vurguladı.

Serbest meslek sahibi 37 yaşındaki Hasan Rabi Casim isimli Iraklı, "Açıkçası tecavüz ve katletmeye verilen bu cezayı tatmin edeci bulmadım. Kanun kendi kanunları. Irak'a göre yargılansaydı, idam cezası verilirdi. Karşılığı buydu. Bu kıza ve ailesine yapılanlar, ancak bu şekilde karşılığını bulabilirdi" diye görüş belirtti. Cezanın, işlenen suça karşılık verilen en hafif ceza olduğunu düşünen Hüseyin El Esedi isimli 34 yaşındaki taksi şoförü ise, "Bu hüküm, bu asker için en hafif ceza. İşlediği suç, idamla cezalandırılacak bir suçtu. Irak'ta bu askere idam cezası verilirdi. Ne yazık ki; kendi kanunlarına göre yargılandı. Eğer bu haine idam cezası verilseydi, Irak'taki diğer yabancı askerlere de ibret olurdu. En azından benzer suça kalkışmamış olurlardı" diyerek tepkisini gösterdi.

ABD'nin Kentucky Eyaleti'ndeki Fort Campbell Askeri Üssü'nde, tecavüz ve adam öldürme suçlarına karıştıkları gerekçesiyle tutuklanan 4 ABD'li asker arasında yer alan 23 yaşındaki Barker, suçunu itiraf etmişti. Askeri mahkeme yargıcı Yarbay Richard Anderson, suçunu itiraf etmesi karşılığında yapılan anlaşma uyarınca, Barker'ın 90 yıldan fazla hapis yatmayacağını belirtmişti.

Irak'ın başkenti Bağdat'ın güneyindeki Mahmudiye Köyü'nde 12 Mart'ta meydana gelen olayda Barker ile 3 arkadaşı, Abir Kasım El Cenebi adlı Iraklı kıza tecavüz ettikten sonra, kızı ve ailesini öldürmüşlerdi. Olay, sivillere yönelik yapılan saldırılar ve diğer suistimal olayları arasında en kötüsü olarak gösteriliyordu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön