HABER

Teklife sıcak bakıyorlar

BRÜKSEL (İHA) - Avrupa Birliği (AB) kaynaklarından edinilen bilgilere göre, birliğe üye ülkelerin dışişleri bakanlarından bir çoğunun, Türkiye'nin üyeliği konusunda Alman-Fransız teklifine sıcak baktığı belirtildi.

Hafta sonu Kopenhag'da yapılacak zirveden önce Brüksel'de toplanan ve 2 gün boyunca görüş alışverişinde bulunacak olan üye ülkelerin dışişleri bakanlarının, çoğunlukla, Türkiye'ye ilişkin söz konusu teklifi makul buldukları öğrenildi.

Gazetecilere bilgi veren birlik kaynakları, üye ülkelerden bazılarının Türkiye'nin üyeliği konusunda daha ileri gidilmesini, bir kısmının da kısıtlayıcı olunmasını istediğini belirtti.

Üyelik müzakereleri için kesin tarih talep eden Türkiye, Paris-Berlin tarafından gündeme getirilen ve reform sürecinde yeterli gelişme kaydedilmesi şartıyla 2005'te müzakerelerin başlamasını öngören teklifi reddetmişti.

Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Türkiye'yi, planı tekrar incelemesi yönünde uyarmış ve "Bu stratejik kararı Türkler de dahil olmak üzere herkes dikkatle incelemedir" demişti.

Birliğin genişlemeden sorumlu komiseri Guenter Verheugen, Fransız La Croix gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye'nin üyeliği için en erken tarihin 2013 yılı olabileceğini söylemiş ve Kopenhag'ın ardından başlıca 2 soruya yanıt aranacağını, bunların da; Türkiye'nin Birlik içindeki yeri ve Birlik politikalarının Türkiye'yi nasıl hazmedeceği konuları olduğunu söylemişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön