HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

TERAVİH NAMAZI SAATİ ANKARA: Kadir Gecesi Ankara'da teravih namazı saat kaçta? 17 Nisan 2023 yatsı namazı vakti

Ankara teravih namazı saati ile ilgili araştırmalar hız kazandı. Kur'an-ı Kerim'in, Allah tarafından Cebrail adlı melek aracılığıyla İslam peygamberi Hazreti Muhammed'e vahyedilmeye başlandığı Kadir Gecesi Müslümanlar için son derece önemlidir. Bugün birçok kişi camiye gidip teravih namazı kılacak. Peki, Ankara'da teravih namazı saat kaçta? İşte 17 Nisan 2023 Pazartesi Ankara'da teravih namazı saati...

TERAVİH NAMAZI SAATİ ANKARA: Kadir Gecesi Ankara'da teravih namazı saat kaçta? 17 Nisan 2023 yatsı namazı vakti

Teravih namazı saati 17 Nisan 2023 Kadir Gecesi sebebiyle merak konusu oldu. Ramazan ayında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı imsakiye ile Ankara, İstanbul ve İzmir dahil üzere 81 ilin teravih namazı saatleri belli oldu. Bugün birçok kişi yatsı vakti camiye gidip namaz kılacak.İşte 17 Nisan 2023 Pazartesi Ankara'da teravih namazı saati..

F1

ANKARA'DA TERAVİH NAMAZI SAAT KAÇTA? (27 NİSAN 2023 PAZARTESİ)

Ankara teravih namazı saati ramazan ayının başında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından paylaşılan '2023 Ramazan imsakiyesi' ile belli oldu.

Ankara'da teravih namazı 17 Nisan 2023 Pazartesi günü 20:59'dur

F2

RAMAZAN İMSAKİYESİ 2023

RAMAZAN İMSAKİYESİ İÇİN TIKLAYINIZ

F3

KADİR GECESİ'NİN ANLAM VE ÖNEMİ NEDİR?

Sözlükte kadir (kadr) kelimesi “hüküm, şeref, güç, yücelik” gibi anlamlara gelir. Dinî literatürde ise “leyletü’l-Kadr” şeklinde Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği gecenin adı olarak kullanılır. Aynı adı taşıyan 97. sûre bu gecenin fazileti hakkında nâzil olmuştur. Sûrede Kur’an’ın Kadir gecesinde indirildiği ve sözü edilen gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilir.

Müfessirler hayırlı olanın bu gecede yapılan amel olduğunu, bin ayın ise içinde Kadir gecesinin bulunmadığı bir süreyi ifade ettiğini belirtirler (Taberî, XV, 339). Ancak genel bir rakam konumunda bulunması ve ism-i tafdîlden sonra gelmesi dikkate alınarak bu sayının çokluktan kinaye olabileceğini söylemek de mümkündür (Mâtürîdî, vr. 895b; Mevdûdî, VII, 187). Kur’ân-ı Kerîm’in başka âyetlerinde de bin ve elli bin yıla tekabül eden “gün” kavramı kullanılmaktadır (es-Secde 32/5; el-Meâric 70/4).

F2

Allah’ın insanlara peygamberler vasıtasıyla son hitabı ve nihaî mesajı olan Kur’an’ı indirmesi insanlığın hidayetinde bir dönüm noktası teşkil ettiği için bu olayın gerçekleştiği gece özel bir anlam taşır. Kadir gecesinin önemine işaret eden bir hadiste, önceki ümmetlerin uzun ömürlü olmaları sebebiyle fazla sevap kazanma imkânına sahip bulunmalarına karşılık Müslümanlara Kadir gecesinin verildiği belirtilir (el-Muvaṭṭaʾ, “İʿtikâf”, 6).

F3

Kadr sûresinde bildirildiğine göre bu gecede Allah’ın izniyle melekler ve Cebrâil yeryüzüne iner ve gece boyunca yeryüzüne barış ve esenlik hâkim olur. Kadr sûresinde verilen bilgiler, Kur’an’ın ramazan ayında (el-Bakara 2/185) ve bütün hikmetli işlerin kararlaştırıldığı mübarek bir gecede (ed-Duhân 44/3-4) indirildiğine dair âyetlerle birlikte ele alındığında Kadir gecesinin ramazan ayı içinde bulunduğu sonucu ortaya çıkar.Bu gecenin daha çok ramazanın son on veya yedi günündeki tekli gecelerde aranması gerektiğine dair hadisler (Buhârî, “Fażlü leyleti’l-Ḳadr”, 2-3; Müslim, “Ṣıyâm”, 205-220) gecenin tesbitiyle ilgili bazı ipuçları vermektedir.

Express

En Çok Aranan Haberler