KADIN

Terleme, bebeklerde egzamaya sebep olabilir!

Terleme, bebeklerde egzamaya sebep olabilir!

Bebeklerde egzama görülmesinin nedenleri ve dikkat edilmesi gerekenler...

Egzama her yaş grubunda görülebilen bir cilt rahatsızlığı. Ancak söz konusu bebekler olduğunda durum daha fazla önem kazanıyor. Egzama genellikle bebeklik çağının ilk aylarında görülüyor. Ailesinde astım, nezle, egzama gibi alerjik rahatsızlığı olan bebekler risk grubunda yer alıyor. Özellikle bebekleri kat kat giydirmek de terlemelerine sebep olarak egzamaya yol açabiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzman Dr. Gonca Özmen, bebeklerde egzamanın sebeplerini ve tedavi yöntemlerini anlatıyor.

Sebebi tam olarak bilinmiyor

Bebeklik çağında görülen alerjik egzama yani atopik dermatitin nedeni tam olarak bilinemiyor. Ancak bazı besinler, kimyasallar, sabunlar, deterjanlar, kozmetik kremler ve yünlü kıyafetler alerjiye neden olabilir. Egzama hastalığı nadiren de olsa genetik faktörlüdür. Ailesinde astım, nezle, egzama gibi alerjik rahatsızlığı olan bebekler risk grubundadır.

5 yaşına kadar geçer ama!

Bebeklerde egzama, yenidoğan döneminden itibaren görülebilir. Egzama hastalığı genellikle çocuk 5 yaşına gelene kadar geçer. Ancak bazı bebeklerde egzamanın tekrarlandığı da görülmüştür.

İlk önce yanaklarda başlıyor ve...

Egzamanın bebeklerde ilk önce yanaklarda başlıyor. Egzama daha sonra vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir. Bacaklar, kollar, sırt, alın, kulak arkaları ve yanaklarda daha fazla yaygınlaşır. Egzama bebeğin cildinde kızarıklık, kabuklanma ve dökülmelere sebep olabilir. Ciltte oluşan bu sivilcelenmeler de zamanla kanamaya başlayabilir. Egzaması olan bebeklerde şiddetli kaşınma ve yanma görülür. Bu sebeple çocuk kendini kaşırken egzama olan bölgeyi tahriş edebilir ve enfeksiyon riski oluşabilir.

Bebeğin cildinde kalınlaşmaya neden olabilir

Egzaması hafif ve orta seviyede seyreden bebeklere düzenli cilt bakımı ve temizliği yapıldığında belirtiler azaltılabilir. Banyo sonrası egzama görülen yerlere koku içermeyen, bebeğin cildine uygun kremler sürülebilir. Eğer bebeğin kaşıntısı artıyorsa ılık suyla cildi rahatlatılabilir. Ancak egzaması ileri seviyede olan bebeklere antibiyotik ve ultraviyole ışık tedavisi uygulanır. Bunların yanı sıra bebekte alerjik reaksiyona neden olan besinler belirlenerek, diyet programı düzenlenir. Bebeklerdeki egzama tedavi edilmez veya geciktirilirse ileriki safhalarda bebeğin cildinde kalınlaşma ve çatlama gibi sorunlar görülebilir.

Bu önlemleri mutlaka alın

* Bebeği terletecek kıyafetler giydirmeyin. Öncelikle bebeğin kıyafetleri seçilirken pamuk benzeri doğal malzemelerden üretilenleri tercih edilmelidir.

* Kıyafetler bebeği çok sıkmamalı ve giydirilmeden önce mutlaka yıkanmalıdır.

* Terlemeye sebep olacağından bebeği kat kat giydirmek de oldukça sakıncalıdır.

* Bebek mümkün olduğunca el, ayak ve genital bölge gibi çok kirlenen bölgeler dışında sabunla temas ettirilmemelidir. Diğer bölgeler suyla temizlenebilir.

* İçeriğinde parfüm olan deterjan ve temizlik ürünleri asla kullanılmamalıdır.

* İnek sütü ile beslenen bebekler risk altında. Bebeğin beslenme şekli de egzamayı tetikleyebilir. Yapılan araştırmalar, anne sütü ile beslenen bebeklerde egzamanın daha az görüldüğünü belirtiyor. İnek sütü ile beslenen bebeklerde ise alerjik reaksiyon daha çabuk gelişir ve egzamaya sebep olabilir. Bu sebeple mümkün olduğunca bebeklerin anne sütüyle beslenmesini tavsiye ediyoruz. Eğer bebeğin anne sütüne alerjisi varsa bu dönemde annenin süt ve süt ürünlerinden uzak durmasını ve diyetine dikkat etmesini öneriyoruz.

[Nasıl TV - Bebeklerde genel temizlik nasıl olmalıdır?](http://www.nasil.tv/Bebeklerde-genel-temizlik-nasil-olmalidir)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön