The Economist, Gülen hareketini anlattı

The Economist, Gülen hareketini anlattı

İngiltere merkezli The Economist dergisi, Fethullah Gülen ve hareketine sayfalarına yer ayırdı. Dergi, "Küresel Müslüman Ağları" yazısında hareketin genel bir değerlendirmesini sundu.

"Küresel Müslüman Ağları" yazısında dergi, "Türkiye kökenli ve rakiplerine kıyasla kulağa daha mantıklı gelen bu hareketin, dünyanın önde gelen Müslüman grubu olmaya doğru ilerlediği" yorumunda bulundu. Dergi, Gülen'in dünyanın en önemli Müslüman figürlerinden bir haline geldiğini belirterek, "Sadece Türkiye de değil. Aynı zamanda Orta Asya'da, Afrika'da ve Endonezya'da" dedi. Gülen'in bilime, dinlerarası diyaloga ve çok partili demokrasiye olan inancına belirttiğini kaydeden dergi, Müslüman olmayan insanların da övgüsünü kazandığını yazdı.

The Economist, "küresel bir güç" olan hareketin özellikle eğitimle ilgilendiğini ifade ederek Pakistan, Kırgızistan gibi yerlerde ve Türk kuruluşları için kolay bir yer olmayan Irak'ın kuzeyinde bile okulları olduğunu yazdı.

Gülen hareketini, Müslüman Kardeşler ve Fransa'daki Fetva Konseyi gibi diğer hareketlerle karşılaştıran dergi, bu hareketin diğerlerine nazaran daha "yumuşak" olduğu yorumunda bulundu. Dergi, "Müslüman Kardeşler, takipçilerine laik demokrasinin bütün nimetlerinden faydalanmasını ancak ideal yönetimin şeriat olduğunu anlatıyor. Gülen'in takipçileri demokrasinin taktik icabı değil, kalben kabul edildiğini söylüyor. Bundan şüphe duyanlar sadece laik Türkler." yorumunda bulundu. Dergi, Gülen hareketinin batıda kabul görmesinin nedeni olarak diğer ağların mesajlarının "genellikle çok karanlık" olmasına bağladı. Dergi, "Gülen hareketi, genç Müslümanlara daha pozitif mesajlar sunuyor: Batılı değerleri kabul etmelerini ancak İslami değerlerden vazgeçmemelerini söylüyor" dedi.

Bu dengele mesajın Gülen hareketine pek çok hayrankâr kazandırdığı yorumunda bulundu.