HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

TikTok vurgununda son perde! Tüyler ürperten iddia: "13 milyon karşılığında bebeğini düşürttüler..."

Sosyal medya platformu TikTok'ta iade yöntemiyle 1,2 milyar liralık vurgun yapıldı. Platformdaki birçok fenomenin karıştığı olayda gün geçtikçe detaylar ortaya çıkıyor. Son gelişmelere göre, bir kadına 13 milyon lira para karşılığında zorla ilaç içirtilerek bebeğinin düşürülmesine sebep olunduğu iddia edildi. Tüm detaylar haberimizde...

TikTok vurgununda son perde! Tüyler ürperten iddia: "13 milyon karşılığında bebeğini düşürttüler..."

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube müdürlüğü ekipleri tarafından bazı TikTok hesaplarında açılan yayınlarda geçen konuşmalardan şüphelenilerek soruşturma açıldı. Soruşturma kapsamında bazı kullanıcıların ifadeleri TikTok'un açığı olduğu yönündeki ifadeleri ekipleri kapsamlı bir araştırmaya itti. Araştırmayla, 4 binden fazla banka hesabının incelendi ve 1,2 milyar lira para akışı oluştuğu saptandı. Geçtiğimiz aylarda yine bir yayın platformu olan Twitch'te de benzeri bir vurgun olayı görülmüştü.

Soruşturma kapsamında gözaltında olan‘By Hünkar’ lakaplı Ahmet D.’nin, yine Tiktok fenomeni Çağla Çağlayan’a fenomen Arslan Bey’den olan bebeğini 13 milyon lira karşılığında zorla ilaç içtirerek düşürttüğü öne sürüldü. Öte yandan Çağla Çağlayan başından geçenleri, bir Tiktok kullanıcısının ise şüphelilerin kullandığı iade yöntemini anlattığı anlara ait görüntülere ulaşıldı.

22

BAĞIŞ YAPAN KİŞİLERLE FENOMENLER ANLAŞMALIYMIŞ

Yapılan araştırmalarda para gönderen kişilerle, yayıncıların anlaşmalı olduğunu belirledi.

Araştırmalarda Tiktok'un bir kereye mahsus olmak üzere platformda sanal para olarak kullanılan 'jetonun' iade edilebileceğini, bunu farkeden bazı kişilerin önce Tiktok fenomenleriyle anlaştığını daha sonra ise çalıntı ya da kopyalanmış kredi kartlarıyla jeton alarak bu fenomenlere gönderdiklerini belirledi.

Fenomenlerin gelen jetonu şüphelilerin belirledikleri hesaplara aktardığını, jeton hesaplara dağıtıldıktan sonra şüphelilerin Tiktok'a aldıkları jetonu iade etmek istedikleri, Tikton'un fenomenlerden jetonu geri istediği ancak fenomenlerin jetonu dağıtması sebebiyle ödemeyi kendi hesabından yaptığı anlaşıldı.

Polis, para akışının anlaşmalı kişiler arasında olduğunu ve bu şekilde Tiktok'un 1,2 milyar zarara uğratıldığını tespit edince söz konusu şüphelilere yönelik operasyon düzenledi. Operasyonda aralarında fenomenlerin de bulunduğu 120 kişi gözaltına alındı.

33

FENOMENLER KOMİSYONLA ÇALIŞIYORDU

Operasyonla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Buna göre iade yöntemiyle haksız kazanç elde edilen organizasyonu 'Ateşoğlu’ kullanıcı ismini kullanan Mustafa Daşdemir’in kurduğu, fenomenlerle kendisinin anlaştığı öğrenildi.

Sistemi kuran şüpheliler daha sonra büyük kısmı yabancı uyruklulara ait çalıntı kredi kartlarıyla platformda yayın yapan anlaşmalı oldukları fenomenlere jeton hediye etti.

Yüksek meblağlar ödenen jetonların daha sonra bankadan veya platformdan geri iadesi istendi. İlgililer 1 kere mahsus olmak üzere jeton iadesi yaptı. Jetonu alan fenomenler ise buradan gelen parayı Daşdemir’in yönlendirdiği hesaplara aktardı. Daşdemir bu yönteme dahil olan fenomenlere yüzde 30 komisyon verdi.

44

"BEBEĞİMİN KATİLİSİN..."

Bu şekilde Tiktok’tan 1,2 milyar haksız kazanç elde eden şüphelilerden ‘By Hünkar’ kullanıcı adını kullanan Ahmet D. ile ilgili başka bir bilgi ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, fenomen ‘By Hünkar’, TikTok fenomeni Arslan Bey'den hamile kalan Çağla Çağlayan’ı silahla tehdit edip ilaç içirerek bebeğini düşürdü.

By Hünkar’ın çocuğu düşürmek için yine Tiktok fenomeni olan Tubakko isimli kadından 13 milyon lira para aldığı öğrenildi.

Yaşadıklarını bir canlı yayında anlatan Çağla Çağlayan, polisi de arayarak şüphelilerden şikayetçi olacağını söyledi.

Çağlayan yayınında ‘By Hünkar, sen benim eli kolu belli olan bebeğimin katilisin. Dilimin altına hap koyarak bebeğimi öldürdün’ dedi.

VURGUN YÖNTEMİ CANLI YAYINDA DEŞİFRE EDİLDİ

Yine Tiktok’ta Çapanoğlu kullanıcı adını kullanan bir kişi ise iade yöntemiyle yapılan vurgunu platformda yaptığı bir yayında anlattı.

Çapanoğlu, kişilerin jetonu satın aldıktan sonra jeton parasının yattığı hesapların sahiplerine de komisyon verildiğini ama asıl parayı kredi kartlarıyla jeton alan kişilerin aldığını, bu yöntemden para kazanmak için kişilerin araçlarını sattıklarını iddia etti.

Çapanoğlu ile Çağla Çağlayan’ın yaptıkları yayınlara ait görüntülere ulaşıldı. (DHA)

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler