Tırnak batması derdine son! Bitmeyen çileden kurtaracak etkili yöntemler

Tırnak batması ya da batık, çok acı veren bir durumdur. Tırnağın deriye doğru büyümesiyle oluşur ve orada çeşitli iltihaplanmalar ve yaralar meydana gelir. Ancak olayın henüz başında müdahale etmemiz oldukça mümkün! Kızarıklık, şişme ve ağrılı bir şekilde kendini gösteren tırnak batması tedavisi için belirttiğimiz yöntemleri uygulamak gerekmektedir. 

Tırnak batması derdine son! Bitmeyen çileden kurtaracak etkili yöntemler

Tırnak kenarları ya da köşelerinin ete geçişiyle meydana gelen tırnak batması, insanı hayattan soğutacak kadar yoğun bir acı hissi verebilir. Zamanla iltihaba neden olabilen tırnak batması tedavisi için geç kalmamak önemli. Erken müdahale ile birlikte bu acıdan çok daha hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Peki, tırnak batması nasıl geçer?

TIRNAK BATMASI NASIL GEÇER?

Tırnak batması, sık olarak ayak baş parmağında görülür ve ağrı, kızarıklık, şişme gibi şikâyetlere neden olur. Hissedilen ağrı şiddetli ve git gide yayılıyorsa olası komplikasyonlardan kaçınmak için profesyonel yardım almakta fayda vardır. Tırnak batması henüz ilerlememişse evde tedavisini gerçekleştirmek de mümkündür. Kişide diyabet, damar sertliği gibi ayaklara kan akışını zayıflatan bir sağlık sorunu varsa, tırnak batmasına bağlı komplikasyon riski daha yüksektir.

TIRNAK BATMASI TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

AYAĞINIZI SIK SIK SICAK SUDA BEKLETİN

Ayaklarınızı gün içinde en az 4 defa 15-20 dakika boyunca sıcak suda bekletin. Bu aşamada suyun içine tuz, sabun, şampuan ve antibakteriyel ilaçlar eklemenize gerek yok. Sıcak su tırnağınızı yumuşatmaya yetecektir.

GÜNDE İKİ KEZ AYAĞINIZI DEZENFEKTE EDİN

Ayaklarınızı sıcak suda bekletme haricinde günde iki kez de batığınızı ve batığınızın bulunduğu ayağınızı dezenfekte edin. Bu aşamada normal sabun ya da antibakteriyel özellikli sabunlar kullanabilirsiniz. Ayağınızı ve batığınızı iyice yıkayıp nazik bir şekilde yumuşak bir havlu ile kurulayın. Kullandığınız havlunun sadece size özel olmasına dikkat edin.

AYAĞINIZA UYGUN AYAKKABI SEÇİN

Bu dönemde yüksek topuklu ayakkabı giymekten vazgeçmelisiniz. Aynı zamanda dar kalıp ve sivri burun ayakkabılardan da uzak durmak şart. Batıklarınıza uygulayacağınız ekstra baskı derinize daha da girmesini sağlayacak bu da tedavi süresini uzatacaktır. Bu dönemde giyebilme durumunuz varsa açık ayakkabı, sandalet ya da rahat bir spor ayakkabı giyin.

İLK TEDAVİYİ EVDE YAPABİLİRSİNİZ

Deriye batmış tırnağın en uç noktasını kaldırmaya deneyin. Kalkan tırnağı deriden ayrı tutmak adına arasına çok az pamuk yerleştirebilirsiniz bu işlem batan tırnağı o bölgeden uzaklaştırmaya yarayacaktır. Ayağınızı sıcak suda beklettikten hemen sonra araya koyduğunuz pamuğu biraz daha ileriye itin ve pamuğu her gün değiştirin. 7-15 gün içinde tırnağınız normal şekilde ve düzenle büyüyecek ve batma problemi geçecektir.

DOKTOR KONTROLÜNDE AĞRI KESİCİ KULLANABİLİRSİNİZ

Batık problemi tedavisinde ya da iyileşme sürecinde her zaman kullandığınız ağrı kesicilerden destek alabilirsiniz. Burada önemli bir not ekleyelim: Doktorunuzun size uygun gördüğü bir ağrı kesici kullanın.

TIRNAĞINIZI YUMUŞAK HAREKETLERLE TÖRPÜLEYİN

Batığın olduğu parmağı ve tırnakları dezenfekte ettikten sonra yine steril olduğuna emin olduğunuz küçük bir törpü ile batığı törpüleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta canınızı acıtmadan işlemi yapmanız. Sakin, yumuşak hareketlerle törpü işlemine 3 gün boyunca devam edip gözlemleyebilirsiniz.

TIRNAKLARINIZI OVAL BİR ŞEKİLDE KESMEYİN

Yukarıda belirttiğimiz gibi yanlış tırnak kesimi de batığa neden olan faktörler arasında. Bu nedenle batık olan tırnağınız iyileşme sürecindeyken küt olarak düz şekilde kesmelisiniz. Bu kesme biçimini tüm tırnaklarınızda uygulayarak batıkların önüne geçebilirsiniz.

TIRNAKLARINIZI ÇOK KISA VE DİBİNDEN KESMEYİN!

Bu maddeye özellikle ünlem koymak istedik çünkü doğru bilinen bir yanlış da tırnakları (özellikle ayak tırnaklarımızı) keserken çok kısa ve dibe yakın noktadan kesmemiz... Bu deriye teması artırdığı için batık riskini de doğru orantıda artırıyor. Tırnaklarınız deriden en az yarım ya da bir santim uzakta olmalı.

3 GÜNÜN SONUNDA DÜZELMEZSE DOKTORA GİDİN

Yukarıdaki tüm adımları yaparak kendinize 3 gün verin. 3 günün sonunda büyük ölçüde iyileşme görülmesi gerekiyor. Ancak herhangi bir iyileşme olmadığı takdirde cerrahi müdahale için bir uzmana görünmeniz gerekmektedir.

TIRNAK BATMASI NEDEN OLUR?

  1. Gün içerisinde ayağınızı sıkan ve rahatsız eden ayakkabılar giydiğinizde, bu dar ayakkabılar tırnaklarınıza baskı uygulayarak (özellikle de baş parmağınıza) beklenenden farklı bir biçimde uzamasını sağlar.

  2. Tırnaklarınızı uygun ve doğru şekilde kesmemek de batığa davetiye çıkaran faktörlerdendir. Tırnak kenarlarını deriye gömülmeyecek şekilde küt olarak kesmelisiniz.

  3. Tırnak mantarı şikayetiniz varsa bu durumda batığa dönüşebilir. Çünkü mantar olan tırnak kalınlaşır ve şekil değiştirir.

  4. Ufak tefek kazalar sonucu ayağınızı bir yere çarpmanız ya da bir yaralanma durumunda tırnak hasara uğrayabilir.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler