KADIN

Tırnaklarınızın Sürekli İkiye Ayrılıp Kırılması Ne Anlama Geliyor?

Tırnaklarınızın Sürekli İkiye Ayrılıp Kırılması Ne Anlama Geliyor?

Vücudunuzda mühim bir açık var, haberiniz olsun...

Sağlıksızlığı böylesine küçük ipuçlarıyla anlamamız çok ilginç!

En son kulak çubuğunda biriken kirlerde sağlığımıza dair ipuçları olduğunu öğrenmiş, epey şaşırmıştık... Öyle ya, nasıl şaşırmayalım; kulak kirinizin çeşidinden stresli olduğunuz anlaşılır mı hiç!?

Anlaşılıyor işte... En ufak bir sağlıksızlık bile vücudunuzun bir küçük noktasından merhaba diyor, eğer duymayı başarabiliyorsanız. Tırnaklarınızda yaşadığınız kırılmalar da aslında bu küçük 'merhaba'lardan biri.

Antik Yunan dilinde SİHİR anlamına geliyor bu maddenin ismi.

Atom numarası 25, periyodik tablonun 7-B grubunda yer alıyor, 1774 yılından beridir biliniyor, insana faydaları her geçen gün biraz daha ortaya çıkıyor... Lise kimya dersleri kötü olan veya ''Kaç yıl geçti arkadaş nasıl hatırlayalım!'' diyen çoğunluk için ismi de zikredelim artık: Manganezden bahsediyoruz :)

Manganez vücutta protein sentezlenmesinde görev alır, sindirimde etkindir, B ve C vitaminlerinin emilimini sağlar, bu sayede beyin sağlığınıza da katkıda bulunur.

Manganez eksikliği de ilk olarak tırnaklara vurur.

Tırnaklarınız durduk yere sık sık kırılmaya, ayrılmaya başladıysa, ojeyle kapatma çabalarınız günden güne artıyorsa vücudunuzda manganez eksikliği başlamış demektir... Bu sıkıntıyı takip etmeye meyilli hastalıklar daha da beter: Hafıza problemleri, sürekli yorgunluk, aşırı kilo kaybı ve Allah muhafaza kısırlık!

Bu eksikliği kapatmanın yolu da elbette doğadan geçiyor :)

Örneğin siyah çay, en önemli manganez depolarından biridir!

Ne kadar güzel, değil mi? Bu rahatsızlıklardan korunmak için bol bol çay içmeniz gerekiyor, tam bizlik! :)

Siyah çayın yanı sıra deniz ürünleri de manganez deposudur, üstelik B vitamini, omega 3 ve gerekli aminoasitleri de midye, istiridye, ıstakoz gibi besinlerden edinebilirsiniz.

Ayrıca fındık, fıstık, ceviz gibi yemişler de manganez açısından oldukça zengindir. E vitamini ve bakır ihtiyaçlarınız da bu besinlerden gelir.

Son olarak; ISPANAK!

Dünyanın en sağlıklı sebzelerinden biridir ıspanak, manganez konusunda da yardımınıza koşacaktır :)


Kaynaklar: Healthambition.com, Oregonstate.edu, Remedydaily.com & Wikipedia.org

Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.