HABER

TL depo alım ihaleleri sürecek

ANKARA (İHA) - Merkez Bankası, TL Depo Alım İhaleleri Ocak ayında da süreceğini açıkladı. Merkez Bankası ayrıca döviz piyasasını yakından izlediğini bir kez daha hatırlattı.

Merkez Bankası'dan yapılan açıklamaya göre 15 ve 17 Ocak 2003 tarihlerinde yapılacak ihalelerin vadesi ise Kurban Bayramı tatili nedeniyle 17 Şubat 2003 olacak.

Merkez Bankası'nın açıklaması şöyle: "Merkez Bankası'nın Türk lirası likidite fazlalığını sterilize etme işlemlerindeki etkinliğinin artırılması amacıyla, 2002 Nisan ayında Bankalararası Para Piyasası'ndaki mevcut işlem çeşitlerine ek olarak başlatılan 4 hafta standart vadeli Türk lirası depo alım ihaleleri 2003 Ocak ayında da sürdürülecektir.

2002 Aralık ayında olduğu gibi 2003 Ocak ayında da Türk lirası depo alım ihaleleri her hafta Çarşamba ve Cuma günleri düzenlenecek ve her ihalede alınacak toplam tutar en fazla 200 trilyon Türk lirası olacaktır. Ayrıca, 15 ve 17 Ocak 2003 tarihlerinde yapılacak ihalelerin vadesi, Kurban Bayramı tatili nedeniyle 17 Şubat 2003 olacaktır."

Döviz alım ihaleleri ile ilgili de açıklama yapan Merkez Bankası, "Daha önceki duyurularımızda da belirtildiği üzere, Merkez Bankası ödemeler dengesi ve ters para ikamesi sürecinde yaşanan gelişmeler sonucu döviz arz fazlasının artması ile birlikte döviz alım ihalelerine başlayabilecektir. Ters para ikamesi sürecine ilişkin gelişmeler Merkez Bankası ve bankacılık sistemimizce yakından takip edilmekte ve sürekli olarak değerlendirilmekte olup, programlı döviz alım ihalelerine tekrar başlanmasına karar verilmesi halinde kamuoyuna önceden bilgi verilecektir" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön