HABER

TOKİ müteahhit konusunda seçici davranacak

Ankara - Müteahhidin işçilerin parasını ödememesi nedeniyle bu yıl ilk kez binasının önünde 10 gün süren işçi eylemi ile gündeme gelen Toplu Konut İdaresi (TOKİ), artık iş vereceği müteahhitler konusunda Kamu İhale Kanunu'na rağmen daha "seçici" davranacak.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, "2008'i kalite yılı ilan ettik. Müteahhitler konusunda artık daha seçici davranacağız" dedi.Bayraktar, Kamu İhale Yasası gereği, en yüksek kırımı veren firmalara ihaleyi vermek durumunda kaldıklarını, bu nedenle bazı sorunlar yaşadıklarını belirtti.

Son iki yıldır, inşaat sektöründe yaşanan fiyat artışları nedeniyle idare olarak müteahhitleri ekonomik olarak rahatlatmak için önemli kolaylıklar sağladıklarını, hak edişlerini de günü gününe ödediklerini anlatan Bayraktar, ancak, buna rağmen, "işine sahip çıkmayan" müteahhitlerle sorun yaşadıklarını kaydetti.

Müteahhitlerden kaynaklanan sorunlar nedeniyle TOKİ'nin vatandaşlar karşısında zor duruma düştüğünü, TOKİ'ye ve devlete olan güvenin zedelendiğini belirten Bayraktar, son olarak müteahhitten parasını alamadığı için TOKİ önünde eylem yapan işçiler nedeniyle de haksız bir konuma düştüklerine işaret etti.

TOKİ'nin yürütülen projeler nedeniyle müteahhitler için de bir okul haline geldiğini vurgulayan Bayraktar, son iki yıldır iş yapılan 400 müteahhidi değerlendirerek bunlara puan verdiklerini hatırlattı. Bayraktar, şunları söyledi:"2008 yılı kalite yılı olacak. Müteahhit seçimine ağırlık vereceğiz. İhale yasası değişmese bile, bizden ihale kazandığı halde, bu işi yapamayacağını düşündüğümüz firmaya biz ihaleyi vermeyeceğiz. İsterse ihaleyi 10 sefer kazansın, vermeyeceğiz, gerektiğinde işi iptal
edeceğiz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön