HABER

Toptan'ın yeni yıl temennisi, yeni anayasa

ANKARA (ANKA)- TBMM Başkanı Köksal Toptan, 2007 yılının Türkiye için büyük değişimlerin yaşandığı iz bırakan bir tarih kesiti olduğunu belirterek yeni yılda da toplumun üzerinde uzlaştığı yeni bir anayasa temennisinde bulundu. Toptan, "Bu dönem Meclis'imizin iktidar ve muhalefetiyle, yoğun bir çalışmanın ardından, toplumun tüm kesimlerinin uzlaştığı yeni anayasayı, Türkiye'ye kazandıracağına inanıyorum. "dedi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, yeni yıl nedeniyle bir mesaj yayımladı. Yeni yılın barış, kardeşlik ve huzur getirmesini dileyen Toptan, 2007 yılının Türkiye için büyük değişimlerin yaşandığı bir yıl olduğunu söyledi. Toptan, "Geride bıraktığımız yıl, Türkiye için büyük değişimlerin yaşandığı iz bırakan bir tarih kesiti oldu. Büyük bir demokratik olgunluk içerisinde gerçekleştirilen Milletvekili Genel Seçimleri ile önemli bir demokrasi sınavını başarıyla geçtik. Yeni oluşan 23. Dönem Parlamentosu, çalışmalarının hemen başında çok tarihi bir seçim yaptı ve 11.Cumhurbaşkanı'nı belirledi. Ardından kurulan 60. Hükümet, Meclis'imizden güvenoyu almış, ülkemizin sorunlarını çözme yolunda çalışmalarına başlamıştır. Böylesine önemli görevleri kısa sürede yerine getiren Meclisimiz, ülkemizin temel sorunlarını çözme, demokrasiyle taçlanmış Cumhuriyetimizin tüm niteliklerini koruyup daha da ilerlere taşıma konusunda gayretle çalışmaktadır. Yüce Meclisimiz, gelecek kuşakların kaderini şekillendiren tarihi yasaları büyük bir tempoyla çıkardı. Milli irademizin sembolü olan Meclisimizin aldığı her karar, ülkemizin daha demokratik ve özgür bir yapıya kavuşmasını sağlamıştır."dedi.

Türkiye'nin 2008'e büyük ümitlerle girdiğini ifade eden Toptan, demokrasi kültürünün giderek geliştiğini ve bu konuda ciddi adımlar ve atılımların ard arda gerçekleştirildiğini kaydetti. Toptan, mesajında, "Şimdi önümüzde çok önemli bir görev daha bulunuyor. Bu dönem Meclisimizin iktidar ve muhalefetiyle, yoğun bir çalışmanın ardından, toplumun tüm kesimlerinin uzlaştığı yeni anayasayı, Türkiye'ye kazandıracağına inanıyorum" dedi.

"YENİ YILDA TERÖR OLAYLARININ AZALACAĞINI ÜMİT EDİYORUM"

Türkiye'nin cumhuriyetin 100. yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi olma yolunda hızla ilerlediğini ve hızla kabuğunu kırdığını ifade eden Köksal Toptan, terörle mücadele konusunda da önemli başarılar elde edildiğini dile getirdi. Toptan şunları söyledi:
"Parlamentomuzun Hükümete, Hükümetin de Türk Silahlı Kuvvetleri'ne verdiği yetki ve görev çerçevesinde operasyonlar düzenlenmektedir. Yeni yılda terör olaylarının azalacağını ümit ediyorum. Tüm dünyanın yeni yılı, yaşanan acıların, yüreklerimizi yaralayan açlık ve sefalet manzaralarının sona ermesi için bir fırsat olarak değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. Ortadoğu ve Asya'da çok olumsuz gelişmeler yaşanmaktadır. Filistin sorunu çözülemedi, Irak'ta belirsizlik sürüyor. Lübnan, Afganistan ve Pakistan'da çok ciddi sorunlar bulunmaktadır. İnsanlığın dört bir yanında yaşanan bu ve benzer acıların sona ermesi için seferber olması ortak dileğimizdir. Savaşla, silahla ve terörle beslenen bir dünyanın yerini, insanlığın ortak zenginlikleri olan barış, demokrasi, özgürlükler ve dayanışmanın alması en büyük arzumuzdur

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön