HABER

Törene en geniş katılım Türkiye'den

Aşkabat (AA) - Geçirdiği kalp krizi sonrasında ölen Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın cenaze törenine en geniş katılım Türkiye'den olacak.

Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, çok sayıda milletvekili, belediye başkanı ve işadamı katılıyor.

Bakan Gül ile Türkmenistan'a gelen heyet, aynı zamanda tören için başkent Aşkabat'a gelen ilk yabancı heyet olurken, Türkiye'den bu geniş ve üst düzey katılım Türkmenistan'a verilen önemi gözler önüne seriyor.

Bağımsızlığını kazandığından bu yana Türkmenistan'a destek veren Türkiye, işadamlarıyla da bu ülkenin yapılanmasında büyük roller oynamayı sürdürüyor.

Geçiş döneminde Türkmenistan'da herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağı inancında olan Türkiye, sürecin anayasa çerçevesinde yürümesini bekliyor.

Ankara, 26 Aralık Salı günü belirlenecek devlet başkanları adayları arasında Türkiye ile ilişkileri olumsuz yönde etkileyecek bir ismin olmayacağı görüşünde.

Ancak Türkmenistan ile ilişkilerin artık "ağabeylik" anlayışıyla değil eşit ortaklar biçiminde karşılıklı çıkarlara dayalı olarak yürütülmesinin gerekliliği belirtiliyor.

Bu arada kaynaklar, hakkında çıkarılan asılsız haberlerle Türkmenbaşı'na haksızlık yapıldığına işaret ederken, altından heykelini yaptırdığı, Aşkabat dışındaki hastaneyi kapattığı, çölde buzdan saray yaptırdığı ya da opera ve baleyi yasakladığı biçimindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığına dikkati çektiler.

Kaynaklar, Türkmenbaşı'nın idamı kaldırdığını hatırlatırken, her Kadir Gecesi'nde aralarında yabancıların da bulunduğu çok sayıda mahkumun serbest bırakıldığını anlattılar.

Türkmen halkının, ulusal kahramanlarını yitirdikleri için çok üzgün olduğunu ifade eden kaynaklar, "diktatörden kurtulduk" biçiminde bir havanın olmadığını kaydettiler.

Cenaze törenine devlet başkanı düzeyinde Kazakistan, Ukrayna, Afganistan ve Tacikistan katılırken, başbakan düzeyinde temsil edilen ülkeler arasında Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Rusya ve İran bulunuyor.

Hindistan, dışişleri bakanı, Çin, başbakan birinci yardımcısı, ABD ise dışişleri bakan yardımcısıyla törene katılırken, AGİT ve AB'den de temsilciler tören için Aşkabat'ta bulunuyor.

Türkmenbaşı için düzenlenecek veda töreni, yarın sabah devlet sarayında yapılacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön