HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Trafik kazasında ilk yardım

Formula 1 Yarışları'nı özellikle süratli araba kullananlar dört gözle bekliyor. Profesyonel yarışlarda, hızlı olmak gerekiyor. Ancak günlük yaşantıda aşırı hızın büyük bir tehlike yarattığı akıllardan çıkarılmamalı.

Trafik kazasında ilk yardım

Araç kazaları ülkemizde çok fazla sayıda gerçekleşiyor. Bu kazalar pek çok kişinin ölümüne ya da sakat kalmasına yol açıyor. Rakamlar çok ürkütücü. 2003 yılında 422 Bin kazada 2818 kişinin hayatını kaybettiğini kayıtlar gösteriyor. Dünyada da durum çok farklı değil. Araç kazaları, ölüm sebepleri sıralamasında dördüncü sırada. Kazalarda kafa, göğüs ve karın travmaları sık olarak görülen sakatlıklardan bazıları.

Acıbadem Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Veysel Balcı kaza sonrasında bazı basit ilkyardım kuralları ile ölümleri en aza indirebilmenin mümkün olduğunu belirterek bir noktanın altını çiziyor: "Her şeyden önce kazaların olmaması için bazı önlemler almak daha önemlidir. Trafik kurallarına uymak, alkollü araç kullanmamak, uykusuz ve yorgun olarak araba kullanmamak gerekir. Emniyet kemeri takılması ise kazalarda travmalara bağlı ölümleri azaltır."

Kazalardaki ölümlerin yarıdan çoğu ilk yarım saat içinde meydana geliyor.

Kazalarda İlk Yardımın Önemi:

Kazalardaki ölümlerin yarıdan çoğu ilk yarım saat içinde meydana geliyor. Bu açıdan ilk yardım çok önemli bir faktör. Kaza sonrası hiç zaman geçirmeden acil ambulans sisitemini harekete geçirmek gerekiyor. Ancak ambulans veya uzman sağlık personeli gelene kadar alınabilecek bazı tedbirler var.

Dr. Balcı, kaza sonrasında yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:

-Travma nedeniyle yaralanan hastayı sert ve düz bir zemine sırt üstü yatırın. Olası bir boyun omurgalarında kırık varmış gibi düşünülerek boyun hareketsiz bırakın. Boyunu hareketsiz bırakmak için her iki yanından kutlularla veya gazete kağıdıyla destekleyebilirsiniz.

-Yaralının kanayan bir bölgesi varsa direkt kanayan bölgeye baskı uygulanarak kanamayı kontrol altına almaya çalışın. Yaralanmış olan bölgeyi kalp seviyesinin üstünde tutun.

-Kırık olan bir uzuv fark edilmişse, bu uzvu yanındaki uzva veya bir tahta parçasına sabitleyerek hareketsiz bırakın. Altına bir destek koyarak kalp seviyesinin üstünde tutmaya çalışın. Kazada uygulayacağınız her uygulamada hastaya zarar da verebileceğinizi unutmayın. Bu nedenle mutlaka ilk yardım eğitimi almanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Travmalar nasıl tedavi edilmeli?

Motorlu araç kazası geçirenler gerekli ilk yardım önlemleri alındıktan sonra en kısa sürede acil servise götürülmeli. Burada alınması gereken bir dizi önlemleri ise şöyle anlatıyor: "Hastalar öncelikle genel vücut travması açısından değerlendirilir. Sedyeye alınır. Damar yolu açılır, boyunluk takılır. Boyunluğun tüm travmalı hastalara takılması gerekir. Her travma hastasında boyun omurları kırık gibi düşünülmeli ve boyun filmi çekilip normal olduğu ispat edilinceye kadar boyunluk takılmalıdır. Hava yolu, solunum ve dolaşımı değerlendirilir. Tansiyonu ve nabzına bakılır. Eğer tansiyonu düşükse, hasta soluk görünüyorsa iki koldan damar yolu açılıp 2 litre kadar sıvı hızlı bir şekilde verilir. Tüm sistemleri içerecek şekilde filmleri çekilir."

Youtube


En Çok Aranan Haberler