HABER

Tüketicilere "kapıdan satış" uyarısı

KAYSERİ (İHA) - Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Kamil Akçadırcı, yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte kapıdan satış yoluyla satılan kitap, ansiklopedi ve CD'ler ile ilgili dikkatli olunması gerektiğini belirtti. İl Müdürü Akçadırcı, yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte tüketici şikayetlerinin arttığını söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Kamil Akçadırcı, tüketiciler tarafından kitap, ansiklopedi ve CD'lerin kendilerine duyguları istismar edilmek suretiyle, psikolojik baskı uygulanarak, gerçek dışı vaatlerde bulunularak, fahiş fiyatla satıldığı şikayetleri geldiğini belirtti. Bakanlık tarafından konuyla ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü vurgulayan Akçadırcı, "Bakanlığımızca, tüketicilerin kitap, dergi, ansiklopedi gibi eğitim veya kültürel amaçlı ürünlerin kapıdan satışında yaşadıkları problemlerin önlenebilmesi amacıyla, 29.08.2006 tarihinde yapılan yönetmelik değişikliğiyle birlikte 'Eğitim veya kültürel amaçlı kitap, dergi, ansiklopedi, ses ve video kaseti, sözlü veya görüntülü manyetik bant veya optik disk ve benzerlerini kapsayan satışlar' kapıdan satışlar kapsamı içine alınmıştır" diye konuştu.

Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Akçadırcı, tüketicilerin kapıdan satış yoluyla satın aldıkları malları 7 günlük süre içerisinde cayma haklarını kullanmak suretiyle iade etme hakkına sahip olduklarını hatırlatarak, iade etmek istedikleri halde satıcı tarafından geri alınmaması durumunda, Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyetleri'ne bir dilekçeyle sorunlarının çözümü için müracaatta bulunabileceklerini sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön