HABER

Türk El Kaide liderinin şok konuşma kayıtları

Kendisini Ortadoğu'da 'kurtarıcı' olarak tanıtan Türkiye'de 100 kişiyi eğitim ve savaş için Afganistan'a gönderen Mehmet Doğan'ın tehdit içeren konuşmaları ortaya çıktı.

Türk El Kaide liderinin şok konuşma kayıtları

22 kentte Türk El Kaidesi’ne operasyon yapıldı. 112 kişi gözaltına alındı. El Kaide’yle bağlantılı üç ayrı oluşum ortaya çıkarıldı.

[

****](http://video.mynet.com/tuncayozata/Turk-El-Kaide-liderinin-konusma-kayitlari/449067/)

Operasyonun Gaziantep ayağında polis tesislerinin ve emniyet müdürlüğünün krokileri bulundu Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) koordinesinde 22 kentte Türk El Kaidesi’ne yönelik eşzamanlı operasyonda 112 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 65’inin, liderliğini Mehmet Doğan’ın yaptığı radikal dinci grubun üyesi olduğu öğrenildi. Operasyonun Gaziantep ayağında ise kullanılmaya hazır boru bomba düzenekleri ile Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ve bazı polis noktalarının krokisi bulundu.

Geçen hafta sonu Ankara’daki baskınlarda ortaya çıkarılan ve El Kaide’nin Türkiye kolu içinde yer alan Taifetül Mansura örgütüne ait bazı bilgilerin değerlendirilmesi sonucunda yeni operasyon başlatıldı. Van’da gözaltına alınanlar arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim görevlisi M.E.Y.’nin de bulunduğu öğrenildi.

El Kaide’yle bağlantılı oldukları tespit edilen üç ayrı oluşum ortaya çıkarıldı. Halen El Kaide’nin Afganistan’daki kamplarında komutanlık yapan ‘Ebuzer’ kod adlı Serdar Erbaşı’nın liderliğindeki grubun Ankara’da deşifre edilmesinin ardından, bu kez de İstanbul’da liderliğini Doğan’ın, Kocaeli’de Yasin Dinçay’ın, Gaziantep’te de Vedat Altın’ın yaptığı üç grup daha ortaya çıkarıldı. Doğan’ın Afganistan’a 100’e yakın kişiyi eğitim ve savaş amacıyla gönderdiği belirlendi. Operasyonun Gaziantep ayağında Ankara’daki Erbaşı grubuyla bağlantılı zanlılar gözaltına alındı. Bu zanlılarla birlikte boru tipi bomba olarak kullanılmak amacıyla hazırlanmış 11 bomba düzeneği ile bomba yapımında kullanılmak amacıyla kavanozlarda barut ve saçma bulundu. Ayrıca örgüt evlerinde Gaziantep merkez ve ilçelerinde konuşlu bulunan polise ait bazı tesislerin krokileri ile keşif notları ele geçirildi.

Aralarında imam da var Operasyon kapsamında İstanbul’da da 25 kişi gözaltına alındı. Aralarında öğretmen, cami imamı ve yazarın da olduğu öne sürülen şüphelilerin ev ve gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda tabanca, tüfek ve el bombaları ile örgütsel malzemelerin ele geçirildiği kaydedildi.

Geri Dön