Türk lise öğrencisinden müthiş icat! Avrupa peşine düştü

İzmir'de bir lise öğrencisi, geliştirdiği yazılımla, ellerini kullanamayan engelli bireylerin, bilgisayarı gözleriyle komuta edebilmesine olanak sağladı.

Türk lise öğrencisinden müthiş icat! Avrupa peşine düştü

İzmir'de 11. sınıf öğrencisi Mehmet Hamza Erol, ellerini kullanamayan bireylerin, bilgisayarı gözleriyle komuta edebilmesine olanak sağlayan düşük maliyetli bir proje geliştirdi.

Uğur Okulları öğrencisi Erol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 senedir TÜBİTAK'ın proje yarışması için araştırma yaptığını, birkaç ülkede geliştirilmiş olan, el ve parmaklarından engelli bireylerin bilgisayar kullanmasına yardımcı gözlükler üzerine çalışmaya karar verdiğini söyledi.

Erol, bu işleve sahip en ucuz gözlüğün 60 dolar olduğunu, daha düşük maliyette bir yazılım geliştirmek için çalışmalara başladığını ifade etti.

thj

Gözlüğün sağ tarafına bakır teller ile "yılan kamera" sabitlediğini belirten Erol, "Yılan kamera ile anlık olarak gözün fotoğrafı alınıyor, USB kablo aracılığıyla bilgisayara gönderiliyor. Bilgisayardaki yazılım ile bilgisayar faresinin nereye oynatılacağı belirleniyor. Kısacası gözlerinizle bilgisayar faresini hareket ettirerek bilgisayarı kullanabiliyorsunuz. Bu teknolojiyi ellerini kullanamayan engelli bireyler kullanabilir. Böylelikle fareyi oynatabilir, ekranda gezinebilir." diye konuştu.

Yaptığı piyasa araştırmalarında yaklaşık 10 bin doların üzerinde ürünler gördüğünü söyleyen Erol, "Pahalı bir teknoloji. Daha ucuza mal edebileceğimi düşünerek böyle bir proje geliştirdim. En ucuz ürün 60 dolar. O da alttan çekim yapan cihazlar. Benim bu ürünüm hem gözlük takarak hem de yüksek doğruluk oranına sahip olmakla beraber yaklaşık 44 liraya mal oldu." dedi.

Erol, TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Ege Bölge Finalleri'nde üçüncülük aldığı projesinin maliyetinin çok düşük olması sebebiyle üretiminin yapılabileceğini sözlerine ekledi.

lise ogrencisi

AVUSTURYA'DAKİ BİLİM FESTİVALİNDEN DAVET ALDI

Okul Müdürü Orkun Karapostal ise Hamza'nın projesinin çok değerli olduğunu, okul olarak desteklediklerini ve milli takıma girmek isteyen öğrencilerinin, Avusturya'daki bilim festivalinden davet aldığını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
bu imam hatipler olmasa ne yapardık allah hepsinden razı olsun gözlük bulmuşlar şimdide
Allah'ım, Yarabbim sen bu gibi gençlerin sayısını milyonlara ulaştır. Zira gün gelecek bu gençlerden yararlanmasını da bilecek bu ülke. Gün gelecek, bu gençlerin yaptıkları buluşlarla bu ülkenin ekonomisi tavan yapacak. Allah'ım seni yetiştiren aileye binlerce kez teşekkürler, Allah'ım başarılarını daim etsin. Helal olsun sana..
İlla birileri hazımsızlık yapacak buluş istemiyor bizim muhalif kesim ülke devamlı başarısızlıkla anılsın istiyor bu tip buluşların da yapılmasını istemiyor anlaşılan iki kişi hazımsız yorum yapmış ve beğenilmiş ben anlamıyorum bunu siz ülkemize düşmanmısınız !!!
GUNAYDIN!...Boyle bir yazilim 2011 veya 2012 ( 2013 de belki olabilir)Yesilkoy CNR Engelliler Fuarinda tanitildi. Ben kizim uzerinde denemesini yaptirdim ve pek kullanisli olmadigi icin satin almadim. Programi gozle kumanda yapiliyor.
prof dr ziyaeddin süder hocamız,İTÜ de haberleşme tekniği dersinde,geçişteknikleri anlatırdıniçin diye sorduğumuzda;'on yıl sonra gelip ,hocam ben buluşyaptım diye bulunmuş,demode olmuştekniklerle geliyorsunuz derdi.anlayana sunulur!
Namaz kıldıran gözlük yapsaydın Türkiyede ödül alırdın be abicim ne gerek var böyle şeylere.
kardeşimizi bulunan birseyi tekrar bulduğu için tebrik ederiz..
küçük düşünüyorsunuz kimse gözüyle bilgisayar kullanmak istemez çünkü aşırı rahatsız edici bir durum düşünce yle hareket ettirilebilen kol el parmak yapsaydı işte ozaman takdire şayendi yıllar önce yapılmış olan cihazı kullanışlı olmadığı için ilerlememişdir
bu yolda eğilim gösterip çalışmış, bundan dolayı bile tebrik etmek ve yüreklendirmek gerek bu genç arkadaşı, kendileri bu hayatta bir b.k yapamamış, insanlığa zerre faydası olmamış kişiler sadece kibirli kibirli konuşur ve yeni bir şeyler bulmaya çalışan gençlerin hevesini kırar bu zavallılar, çünkü hiç bir şey bilmeyip çok şey bildiklerini zannedenlerin ülkesi burası, ileride dahada iyisini yapabilirsin, başarın ve yolun daim olsun...
vayy be birilerinin gavur İzmir dediği yerden mi çıkmış bu yiğit delikanlı?Allah Allah şaşırdım ama birileri fena sinirlenmiştir nede olsa gavur İzmir canım nasıl olur böyle bişey değilmi?İzmir e gavur diyenlere duyurulur.helal olsun oğlumuza gurur duydum şaka bi yana memleketimizin her köşesi bizimdir her evladı inancı görüşü ne olursa olsun bizim evladımızdır.birilerine duyurulur.anlayan anladı siz devam edin.
evet daha önce yapılan icadı bir kere daha icat ettiği için tebrik ederiz bi boka da yaramıyor icat bu iş için daha gelişmiş daha pratik ürünler ve az maliyetli olmayanı yapsın bizde utanalım bir şey dediğimiz yok
Kendimi bildim bileli ülkemzde müthiş icatlar buluşlar yapılyo.küçük bi sorun önceden bulunmuş şeyleri buluyolar :) çünkü liseler başarılı sayılabilmek için bu tür çalıntı projeleri bebelerin eline tutuşturur
Var ya sırf sana cevap vermek için hesap açtım. Sana bir örnek veriyim belki anlarsın telefon yıllar önce icat edilmiş ama gelişmeye devam ediyor bu projenin amacı zaten engelli bireylere ucuz ve daha kullanışlı ürünler sunmak. İnovasyon kelimesinin anlamını araştırınca daha iyi anlıcanızı umutuediyorum.
Tebrikler başarıların daim olsun.
boyle kisiler ulkemizde cokta sahip cikan yok
Bilgisayarın sadece mouse ile kullılmadığını düşünebilselermiş keşke
Bazılarına göre yapılmış bazılarına görede işe yaramaz bir proje.Önemli olan bir proje geliştirme becerisine sahip olabilme.Avusturya bilim festivalinde olabilme kapasitesi olan bir yazılımcı.Bence kötü olumsuz yorum yazanlar iyiki var bu sayede genç ve başarılı insanlarımız türkiyede kalmayıp yurtdışına açılıyor.
Desteklenmesi ve sahiplenilmek gerekn genç.
Tebrikler .
bişeyler yapmak yorum yapmaktan daha iyidir.yapın abi üretelim.çine bak hep çakma yapıyordu şimdi kendisi yapıyor.ufak ufak başlayalım
Bravo böyle pırlanta gibi gençlerimiz her zaman desteklenmelidir..Bir ülkenin kalkınması üretim sayesinde olur
Maşaalah,helal olsun.boylesi beyinleri devletimizin değerlendirmesi lazım.
parası olmayan zeki garibanlar da devlet okullarında harcansın. imkan verilse hepsi yapar ama bal tutan parmağını yalıyor. eğitim ezber değildir ey akp..el insaf. bu kardeşimizi tebrik ediyorum
koçum benim
Diğer Haberler