HABER

Türk Sağlık-Sen’den harcırah başvurusu

Türk Sağlık-Sen, Ocak 2012'de başlayacak görevde yükselme eğitimine katılacak çalışanların harcırahlarının ödenmesinde yaşanan sorunların giderilmesi için Sağlık Bakanlığı'na başvuru yaptı.

Türk Sağlık-Sen tarafından yapılan başvuruda, VHKİ (veri hazırlama ve kontrol işletmeni) Görevde Yükselme Eğitimi’ne katılmaya hak kazanan personelin harcırah ödemeleri için kurumların hesaplarına ödeneklerin yatırıldığı halde, eğitime katılacak personele “bu harcırahların verilmediği, kurumlarından şifahen bu ödemelerin 2012 bütçesinden karşılanacağına dair gerekçeler öne sürüldüğü” kaydedildi.

Başvuruda, Harcırah Kanunu Genel Tebliği’nde “harcırahın tam miktarının önceden tayin ve tespitinin mümkün olmadığı hallerde yetecek miktarda para avans olarak verilmesinin düzenlendiği” hatırlatıldı.

Görevde Yükselme Eğitimi’ne katılmaya hak kazanan personele ödenmesi gereken harcırahın ya da yetecek miktarda avansın personele ödenmesi konusunda taşra teşkilatlarına gerekli talimatın verilmesini isteyen Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı'nın da uygulamada yaşanan benzer sıkıntılarla ilgili 2007 yılında bir genel yazı yayınlandığını hatırlattı. (ANKA)

Geri Dön