HABER

Türk Telekom bir harika: 90-97

Basketbolda ULEB Kupası (A) Grubu'nda bulunan Türk Telekomspor, gruptaki ilk maçında Litvanya'nın KK Siauliai takımını deplasmanda 97-90 yenerek kupaya iyi bir başlangıç yaptı.

Maça hücumda sıkıntılar yaşayarak başlayan Türk Telekomspor karşısında KK Siauliai, Olivero ve Maceina ile üstüste basketler buldu. Türk Telekomspor, Wright ile ilk sayılarına ulaşırken, 4. dakikayı evsahibi takım önde geçti: 10-4.

Wright'ın potaaltından bulduğu basketin ardından Bekir ile 3 sayılık bir basket bulan Türk temsilcisi, farkın daha fazla açılmasına izin vermedi. Hücum ribauntlarında etkili olan ve Grant ile basket bulan rakibine Türk Telekomspor, Tutku ile hemen karşılık verdi. Wright'ın hücumdaki gayretli oyunuyla lacivert-beyazlılar, 8. dakikaya girilirken durumu 18-15'e taşıyarak skoru lehine çevirdi. Üstüste 3 hücumdan boş dönen Türk Telekomspor karşısında KK Siauliai, Ruikis ve Maceina ile etkili oldu. Williams ile son hücumu iyi değerlendiren Türk Telekomspor, ilk periyotu 24-22 geride tamamladı.

2. periyota Türk Telekomspor, Williams'ın üstüste bulduğu sayılarla iyi başladı ve skoru 27-26'a taşıyarak skor üstünlüğünü yeniden ele geçirdi. Sert savunmasıyla rakibini hataya zorlayan Türk Telekomspor, Barış'ın hızlı hücum sonucunda bulduğu basketin ardından arka arkaya hücumlardan boş dönerek farkı artırma şanslarını iyi değerlendiremedi. Kieza ile skor üreten evsahibi takım, skorda dengeyi kurarken, arka arkaya bulduğu 3 sayılık basketlerle maçın bu bölümünde çok etkili oldu ve 16. dakikayı 38-35 üstün geçti. Ercüment Sunter'in molasının ardından Wright ve Muratcan ile basketler bulan Türk Telekomspor, Haluk'un serbest atışlardan bulduğu sayılarla ilk yarının son 2 dakikasına girilirken farkı 1 sayıya indirdi: (43-42).

Olivero'un 3 sayılık basketine engel olamayan Türk temsilcisi, dış atışlarda düşük bir yüzdeyle mücadele ederken arka arkaya iki takım da top kayıpları yaptı. Dudley'in basketine evsahibi takım Kieza ile hemen karşılık verdi. İlk yarının son hücumunu El-Amin ile kullanan Türk Telekomspor, bu hücumdan kazandığı basket faulle 3 sayı çıkardı ve soyunma odasına evsahibi takım 49-47 üstün gitti.

İkinci yarıya Dudley'in basketiyle başlayan Türk Telekomspor, Tutku ile de 3 sayılık bir basket buldu. Bu basketlere karşılık vermekte zorlanan KK Siauliai karşısında Wright ile pota altından arka arkaya sayılar bulan Türk ekibi, El-Amin'in 3 sayılık basketiyle 16-4'lük bir seri yakalayarak 25. dakikada farkı 10 sayıya çıkardı: 63-53. Oyunun kontrolünü eline alan Türk Telekomspor, Wright-El-Amin ikilisiyle skor bulmayı sürdürdü ve son periyota 65-75 önde girdi.

Mücadelenin final periyoduna 2 takımda savunmalarını sertleştirerek başladı. Wright'ın sayılarına Kuzminskas ile karşılık veren evsahibi takım, farkı azaltmaya çalışırken, El-Amin'in 3 sayılık basketine de Grant ile hemen karşılık verdi. Maçın 34. dakikasına girilirken KK Siauliai, farkı 3 sayıya indirdi: 81-78. Bu dakikadan sonra skordaki suskunluğunu El-Amin'in serbest atışlardan bulduğu sayılarla bozan Türk Telekomspor, Olivero'yu durdurmakta zorlandı. Uzun bir aranın ardından Kieza'nın 3 sayılık basketiyle 36. dakikada skora yeniden denge geldi: 83-83. El-Amin ve Haluk ile 3 sayılık basketler bulan Türk Telekomspor, savunma ribauntlarında da rakibine üstünlük sağlayarak son 2 dakikaya 93-85 önde girdi. Üstünlüğünü koruyan Türk Telekomspor, maçtan da 97-90'lık skorla galip ayrıldı.

Bu arada karşılaşmayı, Türkiye'nin Vilnius Büyükelçisi Oğuz Özge'nin yanısıra, elçilik çalışanları ve Litvanya'da yaşayan az sayıda Türk vatandaş da izledi.

Salon: Siauliu Arena
Hakemler: Costas Mouzakis (Yunanistan), Arniz Ozals (Letonya), Keith Williams (İngiltere)
KK Siauliai: Maceina 15, Masiulis 4, Kieza 19, Grant 17, Jose 13, Ruikis 8, Vaciunas, Rinkevicius 8, Kuzminskas 6
Türk Telekomspor: Tutku 7, El-Amin 25, Bekir 3, Dudley 5, Wright 37, Mutlu, Barış 2, Haluk 5, Williams 11, Muratcan 2
1. Periyot: 24-22
Devre: 49-47 (KK Siauliai lehine)
3. Periyot: 65-75

Geri Dön