Türkiye 200 milyar lirayı duman etti!

Türkiye'de son 10 yılda sigaraya, yaklaşık 200 milyar lira harcandı.

Türkiye 200 milyar lirayı duman etti!

Bu parayla 33 BTC Boru Hattı, 29 Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 25 Atatürk Barajı, 20 Marmaray, 5 nükleer santral ve 3 Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) inşa edilebilirdi. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de sigara kullanımı, resim ve yazılardan oluşan birleşik uyarı sisteminin devreye girmesiyle 2010'dan itibaren miktar bazında düşüş gösterse de sigaraya harcanan para bu yıllarda yine yüksek seyretti.

Türkiye'de 2003 yılında 108,1 milyon adet sigara için 10,5 milyar lira harcama yapılırken, 2012 yılında 99,2 milyon sigara satışına 30,6 milyar lira harcama gerçekleştirildi.

Altyapı "sigara parasıyla" tamamlanabilirdi

Türkiye'de 2003-2012 arasında sigaraya harcanan para, 183 milyar 989 milyon 425 bin lira oldu. Bu yılın ilk 6 ayında tüketilenlere ödenen tutar da dikkate alındığında son 10 yılda sigaraya yaklaşık 200 milyar lira harcandı. Son 10 yılda sigaraya ödenen para, ülkenin büyük altyapı projelerini de çok rahatlıkla finanse edebilecek bir büyüklüğe karşılık geliyor. Bu dönemde sigaraya harcanan yaklaşık 100 milyar dolarla ortalama olarak 33 BTC Boru Hattı, 29 Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 25 Atatürk Barajı, 20 Marmaray, 5 nükleer santral ve 3 Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) inşa edilebilirdi.

Tüketim azalıyor

Sigara tüketimi, 2003'ten bugüne dalgalı bir seyir izlemesine karşın, genel anlamda düşüş gösterdi. 2003'de 108,1 milyon adet sigara tüketilirken, bu rakam birleşik uyarı sisteminin uygulamaya girdiği 2010'da 93,3 milyona geriledi. Sigara tüketimi 2011'de 91,2 milyon adete gerilemesine karşın, söz konusu rakam 2012'de 99,2 milyon oldu. Bu yılın ilk 6 ayında tüketilen sigara miktarı ise 41,8 milyon adet olarak gerçekleşti.

AA

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Bu paranın yarısı vergi olduğuna göre acaba son 10 yılda kaç tane BTC Boru Hattı (16,5 eder), Yavuz Sultan Selim Köprüsü (14,5 eder), Atatürk Barajı (12,5 eder), Marmaray (10 eder), nükleer santral (2,5 eder) ve Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) (1,5 eder) inşa edildi... Matematik bu ya, hadi bakalım...
arkadaş sigara 4 tlyken 10 tl oldu alkole zam 1.bucuk tlye ulkeye gıren benzın 6 tl ekmek malıyetı 150 kurus satış 750 kurus ve dogalgaza 100 de 150 zam elektırıge 100de 200 zam bune arkadas ya sonra akp yol yaptı metro yaptı tren yolu yaptı derler ben yemin ediyorum basbakan olsam bu kadar para hortumlasam o yolları havaallanlarını altından yapardım
Cebinde malborası elinde cococolası yla ABD yi protesto eden sözde solculara miliyetcilere vatan perverlere ABD VE İSRAİLE bedua okuyan müslümanlara. Tekel özeleşmesini pretesto ederken kindisi ABD SİGARASI İÇEN TEKEL İŞÇİLERİNE selam olsun davalarında ne kadarda samimi olduklarının kanıtıdır bu rakamlar.
sen ne içiyorsan ondan istiyorum. Bi sen kullandıklarına bak bakalım kaçı israil kaçı amerikan. camasir tozundan sampuanına kadar hepsinin altında gavur ismi var. hacı şakir bile yabancınn. Sağcı solcuyu solcu sağcıyı eleştirmeden bi düşünsün. mik mik konusuyorsunuz.
valla ben 2 aydır içmiyorum, sigaraya verdiğim paranın bana faydasını anlatamam tabi herşeyden önce sağlığa faydasını, bırakınca anladım inşallah bırakmak isteyen bırakır..
Sigara içilmesine taraftar değilim ama insan zekasıyla dalga geçilmesine de sinir oluyorum. Maliye Bakanlığının verilerine göre Türkiye'de tüketilen sigaradan yüzde 63 ÖTV ve yüzde 15.3 KDV alınıyor. Yani toplamda yüzde 78.3 ü devlet kasasında. 200 milyarlık tüketim olduysa demek devlet 156 milyar 600 milyon TL vergi topladı. O zaman sormazlar mı adama "33 BTC , 29 Köprü, 25 Baraj, 20 Marmaray, 5 nükleer santral ve 3 GAP" nerede diye? Sonuçta devlet vergisini toplasın tabiki ama o vergilerden maaş alan AA (Anadolu Ajansı) halkının zekasını küçümseyen haberler yapmasın. Hiç yakışmıyor...
cebe indirmişlerdir :)
ben iki yl sonra istanbula gittim araçla benim hanımda kapalı kendi tercihi ben böyle manzara görmedim her 4*4 araçta bi tam tesettürlü bi hanımefendi dubai 1999 da hepsi hamsterciydi 2008 de alt kademe 4*4 lerdeydi kriz oldu bitti orda ne ülkeyse istanbulda bir caddeye bakıp 4 hamster cip te kapalı bir kadın görmek üzücü.alın sizin adaletinizi başınıza çalın bugün.hakkınız adaletiniz her anlayışınız çöp olsun.bizde çalışıyoruz malmıyız vekil maaşın benden çok mu fazla ben ev ödüyorum kaç yıldır sen kalkınmışsın birtanem. o yüzden haktan adaletten bahsetmeyin hak yok sizd
Zaten sigaraya verdiğimiz para devlete vergi olarak kalıyor. Yapacak olsalar yaparlardı. Ayrıca şimdi kaçak sigaraya verilen para devlete de gitmiyor. Kaçakçıların cebine gidiyor. Yani sigaraya zam yaparak aslında devlet kendi gelirini artırdı ama kaçakçılara da hatırı sayılır bir pay bahşetmiş oldu. Olan ise vatandaşa oldu. En ucuz, 7/24 insanı oyalayabilecek bir keyf artık LÜKS oldu. Bir sinemaya gitsem 50 kağıt harcarım 3 saat keyif verir bana. Ama sigaraya ŞU SON 10 SENEDEKİ ZAMLAR GELMESE, 50 liralık sigara ile 1 AY keyif alabilirDİM. Ama zamlarla orta gelirliden bu imkanı da aldılar.
tüketim azaldı deniliyor hiç alakası yok. 11 yaşındaki çocuklar bile sigara içiyor. tobacco shoplarda çatır çatır ucuz kaçak sigara satılıyor. tapdek'in bundan haberi yok galiba!!! kaçak eskiden el altından satılırdı şimdi sözde vergi veren tobacco shoplarda açıktan satılıyor. içilen esrarın haddi hesabı yok. devlet ortalığı süt liman gösteriyor.. tapdek açıklama yaparken biraz mantıklı olmalı.
Diğer Haberler