HABER

''Türkiye çözüme hazır''

Berlin (AA)- Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda yeni önerisiyle "ihtiyatlı bir şekilde çözüme hazır olduğunu" gösterdiğini söyledi.

Steinmeier, BM Genel Sekreterliği görevine seçilen Ban Ki-Moon'u kabulünden önce, Türkiye'nin önerisine ilişkin yaptığı açıklamada, "Türkiye Kıbrıs konusunda yeni önerisiyle ihtiyatlı bir şekilde çözüme hazır olduğunu gösterdi.

Bu konuda önce Türk, daha sonra da Yunan meslektaşımla görüştüm. Henüz Türkiye'nin hangi şartlar altında liman ve havaalanlarını açmaya hazır olduğunu bilmiyoruz" dedi.

Brüksel'den ve AB dönem başkanlığından öneri hakkında bilgi alacaklarını kaydeden Almanya Dışişleri Bakanı, "Bu öneriler yapıcı olduğu takdirde gelecek haftalarda yapılacak müzakerelerde ve AB zirvesinde olumlu bir unsur oluşturabilir" diye konuştu.

Ayrıntıları bilmeden öneri hakkında daha fazla yorum yapamayacağını ifade eden Steinmeier, "Öneriler yapıcı olduğu takdirde, AB ülkeleri dışişleri bakanları toplantısı için de olumlu bir unsur olacaktır" dedi.

Kıbrıs konusunda ne Almanya, ne de AB dönem başkanlığının karar verebileceğini kaydeden Steinmeier, "Bu, bölgedeki ortaklarımıza bağlı" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön