Türkiye’de internete ehliyetle mi girilecek? RTÜK üyesinden kafa karıştıran açıklama

Türkiye’de internet üzerinden yapılan yayınların RTÜK denetimine girmesi için torba yasa çıkarılmış ve bu yasa meclisten geçip onaylanmıştı. RTÜK üyesi Taha Yücel gelen açıklama; Türkiye’de internete ehliyet ile mi girilecek? sorusunu gündeme getirdi.

Türkiye’de internete ehliyetle mi girilecek? RTÜK üyesinden kafa karıştıran açıklama

RTÜK üyesi Taha Yücel, Türkiye’de internetin 25. yılı nedeni ile ODTÜ’de düzenlenen etkinlikte; trafikte olduğu gibi internette de ehliyet zorunluluğunun getirilmesini önerdi. Manidar bir günde yapılan bu açıklamada; internete bağlanan insanlarda da en azından bir temel internete bağlanma yeterliliği ve ehliyeti aranmalı ifadeleri yer aldı.

PEKİ BU AÇIKLAMA NE ANLAMA GELİYOR?

İnternete girmek için ehliyet zorunluluğu şimdilik ütopik bir öneri olarak görünüyor. 7’den 70’e herkesin bağlandığı internet için, ehliyet zorunluluğu gelmesi için çok uzun bir süreç gerekiyor. Tahminlere göre; önce aileler kendileri için daha sonra çocukları için düşünceden ibaret olan bu ehliyeti alacak. Daha sonra T.C. kimlik numarası gibi bir çözüm ile internete bağlanılabilecek.

Taha Yücel’in konuyla ilgili açıklamaları;

Detaylı konuşmadık henüz ama bir internet ehliyeti kavramım var. İnternet okuryazarlığı, interaktif eğitimini oluşturmamız lazım. Bundan kastım, basitçe internete bağlanan insanlara, opsiyonel olabilir veya zorunlu olması da düşünülebilir. Nasıl trafiğe çıkarken bir ehliyet aranıyorsa internete bağlanan insanlarda da en azından bir temel internete bağlanma yeterliliği ve ehliyeti aranmalı.

'İNTERNET EHLİYETİNİZ HAYIRLI OLSUN'

İnsanların vaktini almadan basit bir interaktif eğitimle ama anladığını da görerek, 4-5 aşamalı bir interaktif eğitimle sonuçlandırıp sonra isterse Ulaştırma Bakanlığı’mızın, BTK’nın, ilgili kişi veya kurumların imzasıyla bir ehliyetin, onun cihazına yüklendiği ‘internet ehliyetiniz hayırlı olsun, artık internetle ilgili temel bilgilere sahipsiniz’ denilmesi, en azından insanların böylece bilinçlenmesi sağlanabilir. Bu ‘İnternet Ehliyeti’ kavramını da görüşlerinize arz ediyorum.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
Yasak sitelere falan girince de 6 ay elimizden alınacak mı acaba :D saçmalık!
Komedi desen komedi değil neresinden tutsan elinde kalır esas siyasilerin ehliyet alması gerekiyor devlet yönetmek için ülke yönetmek için eğer öyle bir şey olsa bence çoğu sınıfta kalır
yasaklar ülkesi kuzey kore yada iran olma yolunda bir adım daha atıyoruz el alem ileri biz geri
Sizin başka işiniz gücünüz yokmu Allah aşkına yaa.
kacak internet cikar artik
nereye gidiyoruz yakında evimize de müdahele edilecek bu nedir yahu kuzey koredeki uygulamalar Türkiyede olacak galiba bundan sonra.
allah akıl fikir versin. sonunuz geliyor
bu adam boş konuşuyor internetde herkes istediği gibi gezinir. çok keyif almıyorsa yada birileri internetden rahatsız oluyorsa eve PC laptop almasın en önemlisi cep telefonlarına internet paketi yuklemesin tuşlu telefon kullansın.internet ehliyeti de neymiş boş laf. kimseyi kisitlayamazsin sanal özgürlüğe karisamazsin.
Türkiye de yaşamak için, filan şehirde yaşamak için, milletvekili olmak için, konuşabilmek için, nefes almak, yiyecek yemek vs. vs. ehliyet olayını yayarız artık.
Allahallah nereye gidiyoruz yakında evimize de müdahele edilecek bu nedir yahu kuzey koredeki uygulamalar Türkiyede olacak galiba bundan sonra.
bu ülkede nefes alınmıyor artık.
Diğer Haberler