HABER

Türkiye dengeli yaklaşım bekliyor

Türkiye, Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesinde dün kabul edilen karar taslağının nesnel ve dengeli olması gerektiği görüşünde.

LONDRA (A.A) Edinilen bilgiye göre, Türkiye özellikle raporda Kıbrıs'tan askerlerini çekmesi çağrısında bulunulan bölümle ilgili AP'nin karar taslağına tepkili. Adada devam eden müzakerelere zarar verecek bu adımların doğru olmadığı belirtilirken, AP'den dengeli ve nesnel bir yaklaşım beklendiği kaydedildi.

AP Türkiye Raportörü Hollandalı Hristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye karar taslağı, dün AP Dış İlişkiler Komitesinde 11 çekimser oya karşı 60 oyla kabul edilmişti.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin (AKPM) dün aldığı insan hakları kararı konusunda ise ilk defa Yunanistan'a eleştiriler yöneltildiğine ve bu eleştirilerin ilk defa bir raporda yer aldığına dikkat çekildi.

Türkiye'ye raporda yöneltilen eleştirilerin yeni olmadığı belirtilirken, Yunanistan'a yöneltilen eleştirilerin ilk defa bir rapora giriyor olmasının önemli olduğu kaydedildi.

Yunanistan'a raporda, azınlık okullarına gerekli desteğin verilmesi, hem Yunanca hem Türkçe eğitimin sağlanması, Müslüman azınlık mensuplarının Yunancayı daha iyi öğrenmelerinin desteklenmesi gibi konularda eleştiriler getirildiği ve uyarılarda bulunulduğu belirtildi.

AKPM, hazırlanan rapor ve buna bağlı olarak dün açıklanan karar tasarısıyla, "Yunanistan ve Türkiye'den, dini azınlıklara Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne (AİHS) uygun davranmasını" istemişti.

Geri Dön