HABER

Türkiye ekonomik mucizeyi demokrasi ile pekiştirmeli

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ekonomik atılımın devamlılığı için Türkiye'ye içeride demokrasiyi, dışarıda komşularla ilişkileri güçlendirme çağrısı yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Türkiye'nin potansiyelini gerçekleştirmesinin yolunun içeride demokrasiyi, dışarıda komşularla iyi ilişkileri güçlendirmekten geçtiğini söyledi.

Washington'daki Türk Amerikan Konseyi'nin 30. yıllık toplantısında bir konuşma yapan Clinton, Türkiye'nin ekonomik liderliğinin bölgenin geri kalanında da ilerleme kaydedilmesi için güçlü bir itici kuvvet yaratabileceğini kaydetti. Dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında yer alan Türkiye, yüzde 9'u bulan yüksek büyüme oranlarına sahip.

Buna karşılık kişi başına düşen gelirde hala 94. sırada olan ülkede işsizlik oranları da yüksek seyrediyor.

Türkiye'de refahın gelişmesinde, Türk-Amerikan ilişkilerinin güçlenmesinin payı olduğunu belirten bakan, bu ortaklığın daha da güçlenmesi beklentisini dile getirdi.

İfade özgürlüğüne vurgu

"Türk mucizesi" diye nitelenen ekonomik atılımın stratejik etkilerinin henüz çok iyi kavranmamış olabileceğini kaydeden Amerikalı bakan, konuşmasında bu atılımın demokrasi ile pekiştirilmesi açısından kritik gördüğü alanlara dikkat çekti.

Clinton liberal ekonomik değerlere atıfta bulunarak, sağlıklı ve canlı bir ekonominin dayanaklarını "görüşlerin serbestçe tartışılabilmesi, bilginin serbestçe akışı ve hukukun üstünlüğü" olarak sıraladı; kadın ve etnik azınlık haklarının geliştirilmesinin öneminden söz etti.

Yargıda hukukun gereklerinin gözetildiği bir ortamı güçlendirmenin ve yolsuzlukla mücadelenin her ülkenin kalkınmasına katkıda bulunacağını kaydeden Clinton, bunun için bir diğer ihtiyacın "Hür ve bağımsız bir medyayı korumak" olduğunu söyledi.

"Demokrasiyi mükemmelleştirme süreci asla bitmez. Kendi deneyimimizden de biliyoruz ki, bunun için yılmadan çaba göstermek ve geri gidişi önlemek için dikkat gerekmektedir" dedi.

Komşularla ilişkiler için çağrı

Clinton hem ekonominin hem siyasi etkinin geliştirilmesi için komşularla ilişkilerde gerilimin düşürülmesinin önem taşıdığını; Türk liderlerin de bunu anladığını belirtti.

Ancak, "Türkiye'nin geçmişi geride bırakıp hakettiği geleceği kucaklaması için cesur tercihler yapılması ve güçlü bir siyasi irade gerek" ifadesine yer verdi.

Türkiye ve Kıbrıs arasında süregiden gerilime atıfta bulunan Clinton, Türkiye'nin Ermenistan ile ilişkileri normalleştirme yönünde çalışmaya devam etmesi çağrısında bulundu.

ABD'nin Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilerin kötüye gitmesinden endişe duyduğunu kaydeden Bakan, iki ülkeye de ilişkileri yeniden rayına oturtma çağrısı yaptı.

Clinton'ın Washington'daki Ritz-Carlton Otelindeki toplantıda yaptığı bu konuşma, Türkiye'ye düzenleyeceği ziyaret öncesine denk gelecek şekilde planlanmıştı. Bu ziyaret sırasında Afganistan'daki durum ve Amerikan askerlerinin çekilme planlarının tartışılması hedefleniyordu.

Ancak Clinton 92 yaşındaki annesi Dorothy Howell Rodham'ın sağlık durumunu gerekçe göstererek Londra ve İstanbul'u kapsayan ziyaretlerini iptal etti.

Rodham'ın 2006'dan bu yana Clintonların Washington'daki evinde yaşadığı bildiriliyor.

Geri Dön