HABER

Türkiye İspanya'dan ne bekliyor?

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Özügergin, Türkiye’nin AB’den ve İspanyol Başkanlığından müzakere sürecinin hızlandırılması beklentisini dile getirdi.

Burak Özügergin, olağan basın bilgilendirme toplantısında Türkiye’nin 1 Ocak'ta AB Dönem Başkanlığı'nı devralmaya hazırlanan İspanya'dan başlıca beklentilerin sorulması üzerine, Türkiye’nin AB tarafından beklentilerinin ile İspanya Dönem Başkanlığından beklentilerinin uyum içerisinde olduğunu kaydetti.

İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos’un mazakerelerin hızlandırılarak ilerletilmesine verecekleri önemden söz ederken hedefin Türkiye’nin tam üyeliği olduğunu söylediğini anımsatan Sözcü, “Dolaysıyla siyasi engellerle karşılaştığımız doğrudur ama Türkiye’ye AB içerisindeki desteğin yansınamayacak kadar çoktur” dedi.

Sözcü Özügergin, 2009 yılının müzakere süreci açısından pek verimli bir yıl olmadığı yönündeki bir soruyu yanıtlarken de Aralık ayında açılan “Çevre” başlığının önemine dikkat çekti. “Çevre” başlığının Türkiye için en önemli ve en zor fasıllardan biri olduğunu vurgulayan Sözcü, “Türk insanına, yani hepimize en fazla yarar getirecek fasıllardan biri olduğu yansınamaz bir gerçektir” dedi.

“Çevre” balığı için bin 500 sayfalık bir hazırlık yapılmadığını anımsatan Sözcü, “Bu noktaya varmak kolay değil” ifadesini de kullandı.

Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin öncelikle siyasi sıkıntıları açması gerekeceğini de söyleyen Sözcü, çeşitli odaklarlardan kaynaklanan sıkıntıların bulunduğuna işaret ederken, “Çevre” faslını örnek göstererek Türkiye’nin teknik engelleri aşabileceğini belirtti.

Özügergin, siyasi engellerin, Ankara’da bir haksızlık olarak göründüğünü de belirterek “Bunun biran önce telafi edilmesi bekliyoruz” dedi.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön