HABER

Türkiye korsanın iadesini isteyecek

Türkiye korsanın iadesini isteyecek

ANKARA (İHA) - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Tiran-İstanbul seferi yapan THY yolcu uçağını kaçıran ve daha sonra İtalya'da teslim olan Hakan Ekinci'nin (28) Türkiye'ye iadesini talep edeceklerini söyledi.

Çiçek, İsviçre Adalet Bakanı Christoph Blocher ile birlikte düzenledikleri ortak basın toplantısından ayrılırken gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. "Hava korsanı Hakan Ekinci'nin İtalya'dan Türkiye'ye iade edilmesine ilişkin bir taleplerinin olup olmadığı"na ilişkin soruya Çiçek, "Hiç şüphesiz olacaktır, çünkü kaçırılan bir Türk uçağıdır. Tam bilgiler gelmemiştir, ilgili makamlar bize bildirdiğinde biz iade işlemini başlatırız. Bizim iade talebinde bulunmamız için öncelikle ilgili cumhuriyet savcılarıyla mahkemelerin karar vermesi gerekiyor.

Onlar suç vasfını tayin edecek, buna göre biz iade evrakını hazırlayacağız. Yoksa bakanlık olarak bizim doğrudan iade talep etmemiz mümkün değil. Savcılıklar ve Dışişleri Bakanlığı bu konuyu kendi yönlerinden inceliyorlar. Sonuçta iadesini bu süreçten sonra isteriz" diye konuştu.
Çiçek, Hakan Ekinci'nin iade sürecinin nasıl işleyeceğine ilişkin soruya ise, "Onlar bir taraftan yargılamaya başlar, bizde kendi açımızdan usul hükümlerimiz açısından işlemlere başlarız. Bunun için bir süreç gerekiyor. İade dosyasının hazırlanması bir günde olmuyor" yanıtını verdi. Çiçek, hava korsanının İtalya'dan sığınma hakkı istediğinin hatırlatılması üzerine ise şunları söyledi:

"Sığınma taleplerinden hep şikayet ediyoruz. Terör örgütü üyeleri ve suç işleyenler, bazı yasa hükümlerinden istifade edip hemen sığınma talebinde bulunuyorlar. Sığınma hakkı maalesef teröristlerin dünyada en çok istismar ettiği imkanlardan birisidir. Özellikle bölücü terör örgütü üyeleri de bunu Batı'da çok çok kullanıyorlar. Biz bu konuya dikkati çektik. Bu tür taleplerin şüphe ile karşılanması gerektiğini söyledik. Muhatap ülke bunu nasıl değerlendirecek bilmiyoruz ama muhatap olduğumuz olaylar ve neticelendiremediğimiz olaylar var."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön