HABER

Türkiye sandık başında

Referandum için oy kullanma süreci, seçim merkezlerindeki sandıkların sabah saatlerinde açılması ile birlikte başlamış oldu. Vatandaşlar, erken saatlerden itibaren seçim merkezlerine giderek, oylarını kullanıyor.

Türkiye sandık başında

"Cumhurbaşkanını halk mı seçsin" sorusunun yanıtı, sabah saatlerinde başlayan referandumun sonucu ile ortaya çıkmış olacak. Sorunun cevabı, muhattabı tarafından verilecek. Türkiye genelinde 42.6 milyon kayıtlı seçmenin oylamaya katılacağı referandumda, cumhurbaşkanının seçiminin halk tarafından yapılması, cumhurbaşkanının görev süresinin 7 yıl yerine 5+5 yıllık iki dönemden oluşması ve genel seçimlerin 4 yılda bir yapılması gibi konularda halkın görüşüne başvuruluyor.

Öte yandan referanduma katılım oranının düşük olacağı tahmin edilirken, sonuçların saat 17.00'de sandıkların kapanması ile birlikte başlayacak sayım sürecinin ardından gece geç saatlerde duyurulması bekleniyor.

YAYIN YASAKLARI BAŞLADI

Halk oylamasında serbest propaganda dönemi dün saat 18.00 itibariyle sona erdi. Bu saatten, bugün saat 21.00'e kadar yayın yasağı uygulanacak.

Bugün saat 18.00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından oylama ve oylama sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılmayacak. Saat 18.00 ile 21.00 arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek. Saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, gerek görürse yayın yasağını saat 21.00'den önce de kaldırabilecek.

"OYUNU KULLANMAYANA 19 YTL CEZA"

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, halk oylamasında oyunu kullanmayanlar için ilgili yasada ceza yaptırımı bulunduğunu belirterek, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) getirdiği artırımlarla cezanın 19 YTL olduğunu bildirdi.

Aydın, ilgili yasada, halk oylamasına katılmayanlar için cezai yaptırım bulunduğunu, "katılımı artırmak için YSK'nın cezayı artırdığı" yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, YSK'nın görevinin yasaları uygulamak olduğunu vurguladı.

Oyunu kullanmayanlara ceza kesme işinin de kendilerinin görevi olmadığını ifade eden Aydın, "İlçe seçim kurulu başkanı hakimler, oy kullanmayanları tespit eder. Mazeret bildirenlerin mazeretlerini kabul ederse ceza yok, etmezse ceza yaptırımı uygulanacak. Kişisel görüşümü sorarsanız bu demokratik değil" diye konuştu.
Yasada cezai yaptırım yazılı olduğu için kendilerinin de uygulamak durumunda olduklarını yineleyen Aydın, "Yasada ceza var ve ceza yeni TCK ile 19 YTL'ye gelmektedir" dedi.

AA-İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön