Türkiye-Suriye sınırına dünyanın en uzun 3. duvarı 'Türk Seddi' yapılıyor

Türkiye ile Suriye arasındaki sınıra yapılan ve dünyanın en uzun üçüncü duvarı özelliğindeki "Türk Seddi"ni örme çalışmaları sürüyor.

AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Suriye'deki iç savaş ve son dönemdeki terör saldırıları nedeniyle ülke genelinde olduğu gibi Suriye sınırında da güvenlik önlemleri artırılıyor.

Bu kapsamda, 911 kilometrelik Suriye sınırında beton bloklardan duvar örülüyor. Başta Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) olmak üzere farklı firmalar tarafından hazırlanan bloklar, 15 ila 20 kilometrelik bölümler halinde Hatay sınırından başlayıp Şırnak hudut hattına kadar 14 ayrı bölgede inşa ediliyor.

SEYYAR BLOKLAR KOBANİ BÖLGESİNE YERLEŞTİRİLDİ

Hat boyunca 2 metre genişliğinde ve 3 metre yüksekliğindeki 7 tonluk seyyar blokların Suriye sınırındaki Suruç ilçesinin karşısında yer alan Ayn-el Arap (Kobani) bölgesine yerleştirme çalışmaları tamamlandı.

ABD-MEKSİKA SINIRINDAKİ DUVARIN ARDINDAN DÜ**NYANIN EN UZUN 3. DUVARI**

"Türk Seddi" olarak da adlandırılan duvar, yaklaşık 8 bin 850 kilometrelik Çin Seddi ve ABD-Meksika sınırındaki 3 bin 500 kilometre civarındaki duvarın ardından dünyanın en uzun üçüncü duvarı olma özelliği taşıyor.

"Kafes tel ve kamera sistemi de olacak"

Suruç Kaymakam Vekili Tarık Açıkgöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin güvenlik amacıyla sınır hattındaki önlemlerini artırdığını hatırlattı.

Duvarının Suriye sınırının tamamına örüleceğini belirten Açıkgöz, duvarın dayanıklılık seviyesinin üst düzeyde olduğunu kaydetti.

Suruç ilçesinin Suriye ile yaklaşık 33 kilometrelik sınırı bulunduğunu aktaran Açıkgöz, "Bölgemizde yoğun bir şekilde duvar örme çalışmaları sürüyor. Şu anda Valiliğimiz tarafından yapılan 5 kilometrelik kısmın yüzde 95'i tamamlandı. Bir de TOKİ tarafından ihalesi yapılan 24,7 kilometrelik duvar çalışması var. Onun da bir kısmı bitti. Toplam 32,7 kilometrelik sınır hattımızın 4 kilometresi hariç sınırdaki tüm duvar çalışmalarımız tamamlandı. Diğer kalan kısımlar ile alakalı da kısa süre içerisinde ihale yapılacak" diye konuştu.

Güvenlik çalışmalarının sadece duvarla sınırlı kalmadığını ifade eden Açıkgöz, "İlk etapta 8 kilometrelik bir alanda güçlendirilmiş kafes tel çalışmamız da oldu. Daha sonra 17 kilometrelik bir alan için de yine kafes teli ihalesi yapıldı ve tamamlandı ayrıca 5 metre genişliğinde bir güvenlik yolu olacak. Sınır güvenlik sisteminde kulelerimiz, kamera sistemlerimiz, hepsi olacak" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 62 yorum
3-4 milyonunu aldık zaten ülkeye bu saatten sonra neye duvar lazım ?
@the_caliph, bur dan orya geçmesinler diye...:))
@mkeskin08 Güzel cevap olmuş bana :)
@the_caliph geri gitmesinler diye
@the_caliph aldıklarımız masum siviller. savaştan kaçmış olan ve canlarına mallarına , namuslarına göz dikilmiş müslümanlar. duvar ise teröristler için çekiliyor. bu işi dalga konusu yapmayınız lütfen. gelen müslüman kardeşlerimiz bizi rahatsız etmiyor. başımızın üzerinde yerleri var. onlar için ekmeğimizi böleriz. bunu yapmak bir seçenek değil açıkca emirdir. müslüman kardeşimize bugün kucak açmazsak, bunun hesabını Allah a veremeyiz.
@the_caliph Avrupa dediki Türkiyeyi AB ye alarız ama Turki ülkelerinden ve ıran ırak suriyeden akacak mülteci sorunuyla uğraşamayız ve avrupa sınırları irana kadar uzanmasın dediler, peki vaz geçilmez Türkiye için Türkiye sınırlarına fosfor boyası yapsın, sınırdan geçemülteciler ve kaçaklar belli olsun Türkiye tedbirini alsın dediler, iç güvenliğinide çipli pasaport ve çipli kimlik ile sağlasın dediler, sonra türki ülkerinden gelecek göçü engellesin dediler, bunların tam tersine sınırdaki mayınlar temizlendi, ve inadına 3 milyon süriyeli 2 milyon afganlı-pakistanlı ve 2 milyon Turki getirdiler
HIRSIZA KILIT MI DAYANIR.... Girecek adam ne yapar eder girer.... Yine birileri köşe olacak bu işlerden
@serdarercan736 Hırsız için değil daeş felen saldırmasın siye 100bin kişi saldırırsa durdurmak çok zor olur
@spaw34 KARDESIM BENIM ONU BENZETME OLARAK ÖRNEK VERDIM.... Yasın kaç senın
daha yüksek yapılmalıydı
@otobakimzekayi ne kadar yüksek yaparsan yap fark etmez sonuçta tünel kazıp yine geçeçekler
@otobakimzekayi uzerlerine dikenli tel konulabilir.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler