HABER

Türkiye-Yunanistan arasında TKK toplantısı protokolü

ANTALYA (İHA) - Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ve Yunan Turizm Bakanı Fanny Palli Petra arasıda Türkiye-Yunanistan II. Dönem Turizm Karma Komisyonu (TKK) Toplantısı Protokolü imzalandı.

Antalya'nın Belek beldesindeki Rixos Premium Otel'de devam eden toplantıda Bakan Koç ve Yunan Turizm Bakanı Petra, iki ülke arasında imzalanacak protokol için bir araya geldi. İmza öncesi konuşan Yunanistan Turizm Bakanı Fanny Palli Petra, imzalanan protokol ile turizm sektöründe işbirliği ve dostluk çabalarının teyit edildiğini söyledi. İki ülke arasındaki psikolojik hal ve şüpheci davranışların kalktığını ifade eden Petra, "Turizm sanayi yakın işbirliği gerektiren bir daldır. Turizm bir barış ekonomisi sektörüdür. Bu protokol Türkiye-Yunanistan arasında bir dostluk köprüsüdür. Bu imzayla bu köprünün açılışını da yapmış bulunuyoruz. Gelecek yıl bu toplantı Sakız Adası'nda gerçekleştirilecektir. Sakız Adası'nda ise şimdi imzalanan protokolün ilk sonuçlarını da görebiliriz" dedi.

İmza öncesi konuşan Bakan Koç ise gelecek yıl Sakız Adası'nda olmayı umduğunu ama bundan önce Yunan Bakan ve beraberindeki heyeti Kapadokya'da ağırlamaktan mumluluk duyacağını söyledi. İmzalanan antlaşmanın içeriğinde evrensel değerler olduğunu vurgulayan Bakan Koç, "Evrensel değerler içinde kendi güzelliklerimizi korurken, çevre değerlerini istismar etmememiz gerekir. Uzakdoğu'dan gelecek turistleri müştereken ağırlamak, müştereken tanıtmak gayesi vardır. Bu protokolün yalnız bizim için değil bütün Akdeniz için faydalı olmasını umuyorum" şeklinde konuştu.

Önümüzdeki 15-20 yılda yüzde yüz artacak turizm pastasından en önemli payı Akdeniz'in alacağını vurgulayan Koç, şunları söyledi:
"Kendi Akdeniz çanağımızda iç rakiplerimiz olduğu gibi dışarıda da birçok rakipler bizi beklemektedir. Kendi iç rekabetimizi adil şartlar içinde yürütürken işbirliği de önem arz etmektedir. Dünyanın başka ülkelerinde olabilecek rakiplerimize karşı en güçlü silahımız çevreye zarar vermeyen Akdeniz, teröre geçit vermeyen Akdeniz'dir. İki komşu ülkenin komşudan öte bir barış adası haline gelmesine turizmcilerin çok büyük rol oynayacağına inanıyorum. Biz sadece rejisörlük yapacağız. Onlar başrol oynayacaklar biz kendimize iyi rejisörler dilerken, turizmcilere kar ve barış sahasında iyi oyunlar diliyorum."
Konuşmaların ardında her iki bakan arasında Türkiye-Yunanistan II. Dönem TKK Toplantısı Protokolü imzalandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler