HABER

'Türkiye zor durumda kaldı'

'Türkiye zor durumda kaldı'

ANKARA (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin AB'ye sunduğu Kıbrıs önerisiyle ilgili Çankaya Köşkü'nün Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Başdanışmanı Sermet Atacanlı, Genelkurmay'ın da 2. Başkan Orgeneral Ergin Saygun aracılığıyla bilgilendirildiğini açıkladı.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Başbakan Erdoğan başkanlığında bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Türkiye'nin yeni Kıbrıs açılımının ardından hükümet, Köşk ve Genelkurmay arasında yaşanan 'bilgilendirme krizi' de gündeme geldi. Başbakan Erdoğan, Köşk ve Genelkurmay'ın bilgilendirilmediği yönündeki iddiaları yalanlayarak, iki kurumun da öneriyle ilgili bilgilendirildiğini söyledi. Erdoğan, "Dışişleri Bakanlığı teamülleri uyarınca hem görevi bırakacak hem de devralacak müsteşarlar birlikte ziyarete giderler. Türkiye'nin son önerisiyle ilgili hem eski Müsteşar Ali Tuygan hem de yeni atanan Ertuğrul Apakan bilgilendirme için Köşk'ü ve Genelkurmay'ı ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı Dış Politika Başdanışmanı Sermet Atacanlı, Genelkurmay ise 2. Başkan Orgeneral Ergin Saygun aracılığıyla bilgilendirilmiştir" diye konuştu.

Erdoğan, her iki kurumun da sadece bilgilendirildiğini belirterek, "Sözlü görüşme olduğu için görüş sormadık" dedi. Erdoğan, bilgilendirmeye dönük tartışmaların Türkiye'yi zor durumda bıraktığını da sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön