HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Türkiye'de 1.5 milyon talasemi taşıyıcısı var

Talasemi Federasyonu Baskanı Prof. Dr. Duran Canatan, Türkiye'de 1.5 milyona yakın talasemi taşıyıcısı bulunduğunu belirterek, bu hastalıkla mücadelede önemli mesafeler alındığını bildirdi.

Türkiye'de 1.5 milyon talasemi taşıyıcısı var

Kahramanmaraş Sütçü Imam Universitesi (KSU) Tıp Fakültesi öğretim elemanlari-ı ile fakülte personeline "Ülkemizde Talasemi ve Önleme Programi" konulu bir konferans veren Canatan, Türkiye'de bu hastalığın nufus icerisindeki oranının yüzde 2.1 olduğunu belirtti. 2003 yılından itibaren evlilik öncesi talasemi testlerinin zorunlu hale gelmesiyle birlikte, bu hastalıkla etkili bir mücadelenin baslatıldığına dikkat çeken Canatan, "Son 4 yılda özellikle evlilik öncesi çiftlerdeki talasemi taraması asağı yukarı yüzde 70-80'lere ulastı. Belirlenen illerde birinci basamak tanı merkezleri tamamlandı. Hasta cocuk doğumu baslangıçta 250 civarinda iken, su anda 50'ye düşmüş vaziyette. Amacımız tabii 5 yıl icerisinde bunu sıfır noktasına getirmektir" dedi.

Talasemi hastasi ciftlerin evlenmesi ile ölümlere varan hasta cocuk doğumlarınınn olduğunu kaydeden Canatan, "Bulasıcı bir hastalık değil, ancak genetik geçiste sıtmaya karsı bir dirençlilik var bu hastalarda. Oradan kaynaklanıyor. Bu konu ile mucadelede egitim çok önemli. Simdi biz onu yapiyoruz" diye konustu.
Prof. Dr. Canatan, Turkiye'de 1.5 milyona yakin talasemi tasiyicisi bulundugunu ve bu hastalikla mucadelede onemli mesafeler alindigini sozlerine ekledi.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler