HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Türkiye'de talasemi hastalığının gelişimi

Sağlık Bakanlığı, genellikle Akdeniz ve Ege Bölgesinde görülen Talasemi (Akdeniz Anemisi) hastalığı ile sistemli bir şekilde mücadele ediyor.

Türkiye'de talasemi hastalığının gelişimi

Bakanlığın başlattığı "Talasemi ile Mücadele Programı" çerçevesinde, hastalığın Türkiye'de en çok görüldüğü il olan Muğla'da 121 bin 759 kişi Talasemi taramasından geçirildi. Muğla'da 1997 yılından bu yana sürdürülen çalışmalarda Talasemi taşıyıcısı 57 çift tespit edildi. Talasemi taşıyıcısı çiflerin tespiti ile hasta çocuk sahibi olmaları büyük ölçüde engellendi. Bu arada, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar yaptığı yazılı açıklamada,

Talasemili çocukların doğmasının anne ve babanın birlikte taşıyıcı olması ile mümkün olabileceğini belirterek, taşıyıcılarının tespiti ile hasta çocuk doğumunun önlenebileceğini kaydetti. Ünüvür, Talasemi'nin İtalya, Yunanistan, İspanya, Kıbrıs, Türkiye'nin güney ve batı kıyaları, Pakistan, Hindistan, Vietnam, Kamboçya ve Batı Hindistan'da görülen bir kan hastalığı olduğunu ifade ederek, dünyada 70 milyon Talasemi taşıyıcısı bulunduğunu ve bu rakama her yıl 42 bin hasta çocuğun eklendiğini bildirdi.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler