HABER

Türk’ün yerine beş aday var

Ahmet Türk’e getirilen yasak sonrası gözler yeni lider adaylarına çevrildi.

Türk’ün yerine beş aday var
Diyarbakır İl Başkanı Anlı, Belediye Başkanı Baydemir, vekiller Demirtaş, Birdal ve Uras öne çıkan isimler...
Anayasa Mahkemesi’nin kapattığı DTP yönetimi, daha önce aldığı sine-i millet kararını askıya aldı. Geçen hafta yönetime istifa mektuplarını teslim eden milletvekillerine Ahmet Türk, önceki gece “Kararı gözden geçirelim” teklifinde bulundu. Türk dünkü toplantıda ise “akılcı siyaset izleyelim” diyerek parti yönetimini ikna etti. Türk’ün önerisiyle istifalar gündemden düşerken “fiilli çekilme” kararıyla Meclis’i boykot süreci başladı.
**Yedek parti DTP’ye taşınıyor**
Bu arada yedek parti olarak hazırda bekletilen Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) bünyesinde çalışmalar yakında başlatılacak. Alınan bilgilere göre DTP’nin kiralık olarak kaldığı Genel Merkez binası kısa bir süre içinde boşaltılacak. Genel Merkez’in üzerinde bir mal kaydı bulunmadığı için yeni bina da içindekilerle birlikte mülk sahibine teslim edilecek. Mülk sahibinin de bu binayı BDP’ye kiralayacağı öğrenildi. Kontratın imzalanmasının ardından tabela değişikliğinin yarın gerçekleşmesi bekleniyor.
BDP’nin Genel Merkeze taşınmasının ardından partinin yakın bir zamanda olağanüstü kongreye gideceği öğrenildi. Yeni parti başkanlığı için Selahattin Demirtaş, Akın Birdal, Osman Baydemir, Fırat Anlı veya gruba katılması halinde Ufuk Uras’ın ismi de geçiyor. DTP’nin toplumsal gerilimin önüne geçmek için Türk kökenli bir eşbaşkanla yoluna devam edebileceği bunun için de Birdal veya Uras’ın gündeme gelebileceği yorumları yapılıyor.
**Uras: Gelmeye hazırım**
DTP’nin Meclis’teki sandalyesi 19’a düştüğü için Ufuk Uras’ın katılmasıyla BDP Meclis’te grup kurabilecek. Kapatma kararından sonra Ufuk Uras, Ahmet Türk’ü arayarak “Sizin için ne yapabilirim. Siz karar verin ben gelmeye hazırım” diyerek destek verdiği öğrenildi.
Taraf


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön