HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Tuz: Faydaları nelerdir?

Tuz, yemeklere tat vermesi amacıyla baharat olarak eklenir. İçeriğinde sodyum klorür bulunan tuzun deniz tuzu, kaya tuzu ve sofra tuzu olmak üzere değişik çeşitleri bulunur. Deniz tuzu sağlık açısından daha faydalıdır.

Tuz: Faydaları nelerdir?

Her insanın günlük alması gereken sodyum miktarı 2300 miligram olarak belirlenir. Fakat yaş ilerledikçe bu oran azalır ve 50 yaş üzerindekilerde 1500 miligrama kadar iner. Tuzun içerisinde az miktarda demir, magnezyum, bakır, çinko, potasyum ve kalsiyum bulunur.

Tuzda bulunan iyot, tiroid bezinin hormon salgılaması için gerekli olan bir mineraldir. Aynı zamanda iyot, vücudun gelişimi, sinir sistemi ve beynin sağlıklı çalışması, aktivitelerin yapımında gereklidir. Günlük iyot tüketimi erişkinlerde en az 50 mikrogram iken en fazla 1000 mikrogram civarındadır. Günlük tüketilen 5-15 gram iyotlu tuz ile 150 mikrogram iyot alınır. Bu miktarlardaki iyotlu tuzun kullanımı sağlığa faydalıdır.

İyotlu tuzun kullanımında çok fazla tuz tüketilmesi değil her gün kullanılan tuzun iyotlu olmasına özen gösterilir. İyotlu tuzun iyot mineralini kaybetmemesi için kuru ve serin bir ortamda, ışık geçirmeyen ağzı kapalı kaplarda saklanılması gerekir. Yemeklere konulan tuzlu iyotun kayba uğramaması için yemekler pişirildikten sonra tuz eklenmesi gerekir.

Tuzun Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 1/2 tatlı kaşığı tuz

Kalori (kcal): 0

Yağ (g): 0

Karbonhidrat (g): 0

Protein (g): 0

Tuzun Faydaları

Sağlık açısından birçok faydası bulunan tuz, kandaki şeker düzeyinin dengelenmesine yardım eder, vücuttaki asit miktarının düşmesini sağlar. Burnun ve gözlerin tuzla yıkanması vücuttaki elektrolit dengeyi sağlarken düzenli tuz tüketimi de stres oluşumunu, tiroit ve adrenalin seviyelerini ayarlayarak önler.

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Deniz tuzunun antiviral özelliği, vücutta antibiyotik görevi üstlenmesini sağlar. Grip, nezle gibi virüs kaynaklı hastalıkları tedavisinde de deniz tuzunun etkisi bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek bu tür hastalıklara karşı vücut direncini artırır.

ivğv

2. Kemik ağrılarını dindirir

Kemiklerin sağlıklı bir yapıya sahip olmasını destekleyen tuzun vücuttaki miktarına oranla dörtte biri kemiklerde depolanır. Tuz ve suyun yeteri kadar alınamaması kemiklerde sodyum eksikliğine yol açar. Buna bağlı olarak da kemiklerde zayıflama ve osteoporoz (kemik erimesi) meydana gelebilir. Tuzun aşırı kaçmadan uygun miktarda tüketimi olası kemik hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Osteoartrit, dizlerdeki işlev bozukluğundan kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın tedavisine destek amacıyla banyo suyunun içerisine bir miktar tuz eklenip dizleri ovalamak, dizde oluşan ağrıları dindirir. Çünkü tuzda bulunan sodyum klorürün, kemik ağrılarının hafiflemesindeki tedavi edici rolü büyüktür. Ayrıca ılık suyun içerisine bir miktar tuz koyup ayakları yıkamak, kasların rahatlaması sağlayarak gün içerisindeki aktivitilerin yoğunluğundan dolayı ayaklarda oluşan ağrıları dindirir.

3. Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir

Saman nezlesi, bronşit, astım gibi solunum yolu hastalıklarına karşı tedavi edici niteliktedir. Doğru miktarda tuz tüketimi alerjik astım ataklarının hafiflemesini sağlar, balgam oluşumunu ve solunum zorluğunu önler.

Tuz, sahip olduğu anti iltihap özelliğiyle burunda oluşan alerjilerin, burun ve sinüslerde oluşan tıkanma ve şişliğin geçmesine yardımcı olur.

4. Cildi canlandırır

Deniz tuzu, içerdiği mineraller sayesinde cildin gençleşmesini sağlar. Banyo suyunun içine bir miktar tuz eklemek cildi canlandırır ve yaşlanma belirtilerinden olan kırışıklığı önler. Tuzun cilde faydaları arasında, ciltteki kan dolaşımını düzenlenmesi de bulunur. Tuzun içeriğinde bulunan magnezyum ve anti iltihap özelliği sayesinde, vücutta bulunan zararlı toksinlerin atılımı daha kolay olur.

Deniz tuzu genellikle, terlemeyi önleyici özelliklere sahip olan deodorant, parfüm gibi ürünlerin içerisinde kullanılır. Tuz, ölü deriden kurtulmayı sağlayarak, cildi temizler. Aynı zamanda deniz tuzu, sedef hastalığına da iyi gelir. Sedef hastalığına bağlı olarak oluşan pullanma ve kaşıntının geçmesine yardım eder. Sülfür veya çamur banyosuna bir miktar tuz eklendiğinde, sedef hastalığa bağlı olarak oluşan belirtilerde iyileşme görülür.

5. Diş ve diş eti sağlığını korur

Deniz tuzunun içerisinde bulunan florit, diş ve diş eti sağlığının korunmasını sağlayan bir mineraldir. Ilık suyun içerisine bir miktar tuz konularak gargara yapılması, diş ve diş eti hastalıklarını iyileştirir, ağızda oluşan yaralara iyi gelir. Tuzun dişe faydaları arasında, diş etinde oluşan kanamaları önleyerek boğaz ağrılarını geçirmesi de yer alır.

6. Saç dökülmesini önler

Tuz, saçlarda oluşan dökülmeyi durdurarak, saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar. Tuzun saça faydaları arasında, kan dolaşımının düzenlenmesini sağlayarak saç derisini beslemesi yer alır. Saça tuz sürmek, banyo suyuna tuz ekleyip tuzlu suyun saçlara dökülmesi şeklinde olur.

Screenshot_85

Kaya Tuzunun Faydaları

 • Kaya tuzu, alzheimer hastalığı oluşum riskini azaltarak zihin sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Gut rahatsızlığına iyi gelir.
 • Astım hastalığına bağlı olarak oluşan alerjileri önler.
 • Migren kaynaklı ağrıları dindirir.
 • Kemik erimesi hastalığının oluşum riskini azaltır.
 • Strese ve depresyona iyi gelir.
 • Kanserli hücrelerdeki yayılmayı azaltır.
 • Kaslarda oluşan güç kaybını önler.

Fazla Tuz Vücuttan Nasıl Atılır?

 • Günde 6-8 bardak su içilmesi, vücutta tuza bağlı olarak biriken sodyumun fazlalığının idrar yolu aracılığıyla atılmasını sağlar.
 • Aşırı tuz yeme isteği oluştuğunda sebze ve meyve tüketimi artırılabilir.
 • Hazır gıdaların birçoğunun içerisindeki tuz miktarı fazladır. Bu sebep hazır gıdaların tüketim miktarının doğru ayarlanması gerekir.
 • Tuz yerine köri, kekik, taze karabiber, biberiye gibi baharatlar kullanılabilir.
 • Her gün yapılacak fiziksel aktivitelerle vücuttaki tuz fazlalığı terleme yoluyla atılabilir.

Tuzun Zararları

 • Tuzun gereğinden fazla tüketimi, vücuttaki sodyum miktarını artırarak susamaya ve beraberinde midede şişkinlik, ödem gibi bazı sorunlara neden olur. Vücudun susuz kalması ayrıca kusma, baş dönmesi, ishal, karın ağrısı gibi problemlere neden olabilir.
 • Tuzun kalbe zararları, fazla tüketimine bağlı olarak gelişir. Fazla tuz tüketildiğinde kan basıncı artarak tansiyonun yükselmesine neden olur. Bu durum kalbi zorlayarak kalpte bazı sorunlara yol açar.
 • Aşırı miktarda tüketilen sofra tuzunun zararlarının başında sindirim sisteminde yol açtığı hastalıklar gelir.
 • Vücuttaki hormon dengesinin bozulmasına sebep olabilir.
 • Böbrekler, vücuttaki su ve tuz dengesini ayarlar. Tuzun böbreklere zararı, fazla tüketildiğinde gelişir. Fazla tuz ile karşılaşan böbreklerde zamanla işlevsel böbrekler yaşanabilir.
 • Tuz neden kilo yapar? Fazla tuz tüketimi vücutta ödem oluşumuna yol açar. Buna bağlı olarak da şişkinlik hissi yaşanabilir. Diyette tuz neden yasak sorusu da, tuzun iştah açıcı özelliği göz önüne alınarak cevaplanır.

Aşırı Tuz Tüketimi Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, felç, kemik erimesi ve tansiyon tuzun sebep olduğu hastalıklar arasındadır. Aynı zamanda aşırı tuz tüketimi mide kanseri , obezite ve böbrek taşı oluşum riskini de artırır.

Youtube


En Çok Aranan Haberler