Üç ülke anlaştı

ABD, İngiltere ve Fransa'dan yapılan en üst düzey açıklamalar, üç ülkenin liderlerinin hafta sonu temaslarında Suriye'ye askeri müdahale konusunda anlaştığına işaret ediyor.

Üç ülke anlaştı

Müdahale seçenekleri arasında bir hava operasyonu düzenlenmesi ihtimali öne çıkıyor.

Hürriyet'in haberine göre, ABD'de Obama yönetiminin üst düzey isimlerinden biri dün yaptığı açıklamada Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın geçtiğimiz hafta siviller üzerinde kimyasal silah kullandığı konusunda "çok az şüphe" olduğunu belirterek ABD'nin Suriye'de askeri müdahaleye bir adım daha yaklaştığının işaretini verdi. Yetkili Suriye yönetiminin Birleşmiş Milletler denetçilerinin bölgeye girişine izin verilmesi konusunda da "güvenilir olmak için çok geç" yorumunu yaptı.

Yetkili yazılı açıklamasında, "bildirilen kurban sayısına, öldürülenlerin ve yaralananların bildirilen semptomlarına, görgü tanıklarının ifadelerine ve açık kaynaklar, ABD istihbaratı ve uluslararası ortakları tarafından toplanan diğer olgulara bakıldığında, bu olayda Suriye rejiminin siviller karşısında bir kimyasal silah kullandığı konusunda çok az şüphe var" dedi.

Yetkilinin adının açıklanmaması kaydıyla yapılan açıklama ABD Başkanı Barack Obama'nın cumartesi günü Beyaz Saray'da ulusal güvenlik ekibiyle yaptığı görüşmenin ardından geldi ve daha önceki açıklamalara kıyasla daha sert bir ton içeriyor.

İNGİLTERE VE FRANSA DA MÜDAHALE YANLISI
ABD'nin yanı sıra saldırıya "ciddi yanıt" verileceği uyarılarını yapan İngiltere ve Fransa'nın söylemleri de gittikçe sertleşiyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron askeri müdahale isterken hükümet kaynakları Londra ve müttefiklerinin hava saldırıları, uçuşa yasak bölge uygulanması ve Suriye'deki isyancıların silahlandırılması gibi bir dizi seçeneği değerlendirdiğini belirtiyor. Hava saldırıları en olası tepki gibi görünüyor.
Cameron'ın cumartesi gecesi Obama'yla dün de Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'la yaptığı telefon görüşmeleri sırasında rejimin önemli hedeflerine füze saldırısı düzenleme seçeneği de görüşüldü.

İngiltere Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada BM'nin desteğinin aranabileceği ancak tek taraflı müdahaleye de hazırlıklı olunduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanı William Hague, "21'inci yüzyılda kimyasal silahların rahatça kullanılması ve bir sonucu olmaması ihtimali düşünülemez" derken Başbakanlık'tan bir kaynak, "Böyle bir saldırının cevapsız kalmayacağını göstermeye niyetliyiz" dedi.

'TÜRKİYE KOALİSYONDA YER ALIR'

Türkiye, Suriye'ye yönelik askeri operasyon seçeneğini ciddi olarak değerlendiriyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM'nin alacağı yaptırım kararlarının bekleneceğini, BM karar almazsa, Suriye'ye askeri operasyon seçeneğini gündeme getiren ülkeler koalisyonuyla birlikte hareket edileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milliyet gazetesinden Fikret Bila'nın sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin önceliğinin BM Güvenlik Konseyi kararına dayalı hareket etmek olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Türkiye olarak BM heyetinin incelemesinin sonucuna bakacağız. Bu incelemeden sonra, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bir müeyyide kararı alması gerekir. Böyle bir karar çıkmazsa, o zaman bugünlerde de tartışıldığı gibi diğer seçenekler gündeme gelir. Şimdiden 36-37 ülke bu seçenekleri tartışıyor. Eğer bu süreç içinde suriye’ye karşı bir koalisyon oluşursa, türkiye de bu koalisyonda yer alır" ifadesini kullandı.

RUSYA: BEKLEYİN

Batılı ülkeler, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Şam’da düzenlenen ve kimyasal silahlar kullanıldığı öne sürülen saldırının ardından Beşşar Esad rejmine karşı askeri operasyon seçeneceğini tartışıyor. Binden fazla sivilin ölümüyle sonuçlanan saldırının kimin tarafından gerçekleştirildiği ve kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığı halen netlik kazanmazken, Şam’da bulunan BM denetim heyetinin incelemelere başlaması için Şam hükümetinden izin geldi.

Rusya, ABD ve müttefikleri uyararak, ‘BM denetim heyetininin incelemesinden çıkacak sonuçları beklemelerini’ istedi. Şam hükümetinin uluslararası heyete inceleme yapması için izin vermesini takdir eden Moskova, askeri operasyon seçeneğinin erken olduğunu belirtti.

AP haber ajansının verdiği bilgiye göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Alexander Lukaseviç, ‘kimyasal silah iddiası üzerinde hemen sonuca varmaya çalışarak trajedik hatalar yapılmaması için tüm ülkeleri sağduyulu olmaya’ çağırdı.

Lukaseviç, “Amerikalı ve Avrupalı dostlarımız, bu tür politikanın, tüm Arap ve İslam dünyası için bölgede ne kadar korkunç sonuçlar doğurabileceğini anlamalı” dedi. Lukaseviç, ABD ile müttefiklerinin ‘kumar oynayarak Suriye’ye karşı tek taraflı güç kullanmamaları gerektiğini’ ifade etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 174 yorum
EY RECEP TAYYİP ERDOĞAN; BU MU SENİN BÜYÜK ORTADOĞU PROJEN BU MU SENİN EŞBAŞKANLIĞIN.SEN NASIL BİR MÜSLÜMANSIN Kİ MÜSLÜMAN KARDEŞLERİNİ BİRBİRİNE DÜŞÜRDÜN ORTADOĞUYU KAN GÖLÜNE ÇEVİRDİN.SEN GELDİN ORTADOĞU KARIŞTI BÜTÜN KOMŞULARIMIZ DÜŞMANIMIZ OLDU. GÜYA MÜSLÜMANSIN AMA BATININ AJANISIN.
evet baylar bayanlar general sisi'den bir demeç dinlediniz.
bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olan zavallı, sıcak çarpmış seni belliki...
yay68 ne demek lan. adam gibi yorum yaz da seni adam sansınlar. . recep tayyip erdoğan senin gibi şerefsiz değil ki. adama durduk yere iftira atıyorsun. adamsan, şerefin varsa, onurluysan. recep tayyip erdoğan'ın bop eşbaşkanı olduğunu ispat edersin. ispat edemezsen, yüce rabbim recep tayyip erdoğan kadar başına taş yağdırsın.
sanki kendisi geldi verme oyunu gelmesin millet memnun ki 10 yıldır senin çobanın :)
tuvalet kağıdınız bitse recep tayyipten bileceksiniz.. işinize geldiği zaman tayyipin etkisi ortadoğuda yok dersiniz türkiyeyi kimse takmaz dersiniz.. işinize geldiği zaman herkesi birbirine düşürdü dersiniz... tayyibi sevmemek sizin için 2 yüzlülük olduğu için her zaman kaybetmeye mahkum kalacaksınız
hangi komşumuz dostumuzdu allah aşkına ya.. pkk ya destek verip ülkelerinde kamp kurduran suriye , ırak , iran mı...Ağrı ve karsın kendilerine ait olduğunu iddaa eden ermenistanmı , Ege denizinde it dalaşı yapan Yunanistan mı .. HANGİ DOST ÜLKE arkadaşım..
ne geliyorsa sizin gibi fitnecilerden geliyor bu dünyanın başına Allah sizi kahretsin ey tayyip efendi ! sana sesleniyorum gidip okyanus ötesinin uşaklığını yapacağına komşularınla iyi geçin
Esad düşürse ortadoğuyu eline geçiren israil müslüman kıyımı yapar. ozaman görürsünüz siz. amerikancı akçılar
alır tabi erdoğan yüzünden ortadoğuda milyonlarca müslümanın kanına girdik yazıklar olsun bu hükümete oy vermeye devam edin
yine verecekler makarnacılar ii aekadaşım akıllı olsunlar tayip gibi diyer parti liderleri alsınlar tayipten o koltugu chp bir işe yaramaz Türkiyeyyi yönetecek alt yapısı yok mhp desen hep bildik konuşmalara bildik senar yolar onunda alt tabanı yok ii de tayibin önünde güçlü bir lider yokki adama elbette alıcak 1 seferde 2 seferde olsa gelecek gelmesini istemezsek dahi acı gerçekler bu Allah sonumuzu hayretsin demekten başka seçenemiz varmı yok umarım beyaz attlı güçlü lider gelirse ancak kurtuluruz yok yola devam:))
Bu AKP gelirken altyapısı varmıydı ?devlet mi biliyordu bunlar?Hangisinin devlet tecrübesi vardı? şimdi de biliyorlarmı ?Bildikleri için Türkiye bu durumda.CHP nin bir devlet geleneği var.Bunlara 5 basar.Nesi vardı bunların.Hepsini Türkiyenin üzerinde oynaya oynaya öğrendiler.Bu kadar ümitsiz olma.Analar ne aslanlar doğurur
sende beğenmiyorsan beğendiğin üzlkeye git ozaman.
yaw bunlara ne, silahı satan bunlar şimdide müdahele edeceğiz diyorlar, sanki bunlar dünyanın jandarması ....ezilmeye devam...
Yamyamlar yine iş başında!.. Para kaynaklarının kokusu onları çıldırtıyor. Saldırmak için bahane arıyorlar, biz şimdi Suriye'ye üzülüyoruz fakat bizim için üzülen kalmayacak heralde, Müslümanı, Müslümana kırdırtanlar kına yaksınlar. Yazıklar olsun!....
AFGANİSTANA IRAKA GİRDİNİZ Bİ ORASI KALMIŞDI GİDİN ORAYADA DEMOKRASİ GÖTÜRÜN BEN ANLAMIYORUM BU RTE MÜSLÜMAN BİR ÜLKENİN BAŞBAKANIMI YOKSA YAHUDİ HIRISTİYAN BİR ÜLKEKNİN BAŞBAKANIMI NEREDE MÜSLÜMAN KANI AKITAN GAVURLAR VARSA BİZİM TÜRKİYEDE HEMEN YARDIMA KOŞUYOR ÇOKMU MÜSLÜMAN KANI AKITMAYA HAVASLISINIZ ABD ASKERLERİNE DUA ETMENİZDEN BELLİ MÜSÜLAMLARI NEKADAR SEVDİĞİNİZ GİT MİYAMMARA BAK DOĞU TÜRKİSTANA BAK KERKÜKDEKİ TÜRKMENLERE BAK SENİN AMACIN BELLİ ERDOĞAN ABD İSRAİL İNGİLTERE NERDE SEN ORADA BOŞUNA ALMADIN YAHUDİ ÜSTÜN CESAREM MADALYASINI HAKKINI VER YAHUDİLERİN ÇIKARLARINI KORU SHYRA GİR
Ecevit ve Abd başkanı diye aratın googledan iyi bakın resimlere. Cehapeliler Vatan umurlarında değil onlar sırf muhalefet olsun diye Vatanı satarlar. Burdaki cehapeliler anca yorum beğenip beğenmeme derdindeler çünkü başka işleri yok dinsizlerin.
inşallah kanlarınızda boğulursunuz milletin başına bela oldunuz esad allah yardımcın olsun
NASIL BİR İNSANSIN ANLAMIYORUM
amiinnn
hala Esadı savunuyorsun ya sen bir insan olamazsın.
ZATEN MİLLETİ ESAD ÖLDÜRÜYOR YETMEDİ BİRDE SİZ ÖLDÜRÜN.
Ecevit ve Abd başkanı diye aratın googledan iyi bakın resimlere. Cehapeliler Vatan umurlarında değil onlar sırf muhalefet olsun diye vatanı satarlar. Burdaki cehapeliler anca yorum beğenip beğenmeme derdindeler çünkü başka işleri yok dinsizlerin.
iç savaş çıkartıp ülkenin ordusu yoruyor. yıpratıyor. zayıflatıyor. moralsiz bırakıyor. her türlü psikolojik saldırı ve yıpratmadan sonra Haçlılar şimdide havadan uzun menzilli füzelerle önce hava savunma sistemlerini ardından staratejik noktaları vurup sonra uçaklar la saldırabiliyor. Kalleş Haçlı, götün yiyorsa direkt kara operasyonu başlat.
onlar başlatıp geri çekilirler iş yine türkiyeye kalır bence türkiye bu koalisyona girmesin....onlar menfaat peşindedirler bir şey almadan yapmazlar..başkalarını piyon olarak kullanırlar..
klavye ve tweet canavarı bakanlar ve oğulları gitsin o savaşa, başbakanın oğlu bi gitsin hele, ha oğlu giderken gemiciklerinide götürsün lojistik destek olur, Allah korusun bu basiretsizler yanlışlıkla bi karar alsalar hangi Ordu'yla , hangi komutanlarla savaşa gidecekler? hem niçin ? katil PKK'nın terör yapmak için elini kolunu nsallayarak sınırından gelip gittiği soysuz araplar içinmi? boşversenize! yesinler birbirlerini! biz kendi sonumuza yaklaşıyoruz asıl mesele bu!
''soysuz arap, yesinler birbirlerini,'' bu mu senin türklüğün, büyüklüğün, yazıklar olsun sana. Allah bilir turancı felan dırsında sen, üstüne vahdettin hain diyen yeni nesil türkücülerdensindir de. Allah cezanı verecek.
AKLIN YOLU BİRDİR.HELAL OLSUN! BURASI ARABİYYA DEĞİLTÜRKİYEDE NAHAK YERE ÖLDÜRÜLEN 5 YİĞİT İÇİN SUSANLAR.DÖRT PARMAK İŞARETİ YAPIP SOKAKLARA DÖKÜLDÜLER.DÖKÜLMEKLE KALMASINLAR GİTSİNLER KURTULUŞ SAVAŞLARINDA BİZİ İNGİLİZLERLE BİR OLUP ARKAMIZDAN VURAN YAĞLI POPOLU ARAPLARA.BİZİ DÜŞMAN DÖRT BİR KOLDAN KUŞATMIŞKEN DAHA 90 YIL ÖNCE OSMANLI TOPRAKLARI OLAN İSRAİLİN BULUNDUĞU TOPRAKLARI EL ALTIDAN PARSEL PARSEL İNGİLİZLERE SATAN AÇ GÖZLÜ DOYMAZ KAHPE ARAPLAR VE ONLARDAN SATIN ALAN ÜLKEMDEN BİR TÜRLÜ GÖZÜNÜ AYIRMAYAN İNGİLİZLER DE BU ALDIKLARIN İSRAİLLİLERE VEREREK İSRAİLİN KURULMASINA SEBEP OLDULAR
Müslüman katliamı felan hikaye, Amerika Suriyede kendi kuklasını istiyor, Tayyip de bunun yolunu yapıyor. İsrail ve BOP planı aynen işliyor. Irakta her gün bomba patlıyor, orada öldürülenler ve ölenler ermeni tohumu değil, onlarda müslüman niye başbakan BM i göreve çağırmıyor. Irakta ölenler ne olacak. Bunların hepsi BOP için oyun.
İNŞALLAH SALDIRIRLAR GECİKMİŞ BİR KARAR KESİNLİKLE KOALİSYONDA OLMAMIZ LAZIM IRAKTA HATA ETTİK GİRMEDİK BU SEFER ABD NİN YANINDA OLMALIYIZ YOKSA İSTEMEDİĞİMİZ İNSANLAR SURİYENİN BAŞINA GELİR IRAKTA OLDUĞU GİBİ ESEDİN KELLESİNİ ALMAK İNŞALLAH BİR TÜRKE NASİP OLUR
kendi ülkesinde düzensiz çetelere karşı savaşı kazanamayan esad ın BM kafa tutması beni güldürüyor.Bu esad tam aç tavuk.Bundan sonra çoğunluğu Müslüman halkları gene seçimlen Müslüman bir idareci yönetmeli.
bunların hepsi mehdinin alametidir ve bu savaşlar daha da artacak tam bitti derken diğeri başlayacak ve mehdi tüm islam alemini kurtaracak............
Sen bekle hiç birşey yapma mehdi halleder.Böyle düşünceksek yaşamayalım.Herkes kendini geliştirsin kendini sağlama alsın sonra başkalarına yardım etsin.Kendine hayrı olmayan başkasına hayrıda olmaz.
halkların kardeslıgı
istediğin oluyor tayyip efendi beğendinmi yaptığını?sayende daha çok insan ölecek
Ecevit ve Abd başkanı diye aratın googledan iyi bakın resimlere. Cehapeliler Vatan umurlarında değil onlar sırf muhalefet olsun diye vatanı satarlar. Burdaki cehapeliler anca yorum beğenip beğenmeme derdindeler çünkü başka işleri yok dinsizlerin.
Türkiye istese 1 haftada Suriye'yi yerle bir eder. Bu topraklara yabancı değiliz bizim olan OSMANLI'nın toprakları buralar.Kendi ülkesini küçük gören cehapeliler geçmişteki genelbaşkanlarınızdan birinin abd başkası karşında ayakta kölesi gibi durduğu o günleri unutmadık. Artık çok güçlü bir Türkiye var . . .
abd,ingiltere,fransa şeytan üçgeni ortadoğudaki politikaları tamamen israil lehine iyide bizim ülkemizdeki esed düşmanlığı na ne oluyor onlar hangi akla hizmet ediyor anlayamadık.suriyede giderse israil e direnebilecek ülke kalıyormu.
rusya neden bu kadar temkinli yaklasiyor esad giderse diye ödleri kopuyor su anki duruma bu kadar cok destek vermek niyedir tabiki turkiyede o uclunun icinde yer almaldir irak teskeresine ret vermenin zararlarini fazlasiyla görduk ve hissetik pkk o döenm bitirilebilridi ama icerdeki ergenekon yapilanmasi teskereye hayir kabul ettirdi ve o firsati heba ettik simdi ise daha buyuk bir sorunumuz var birlikte olmassak kurdustan biran evell kurulur derim.
kurdistan zaten kuruldu olarak varsay
Yaşını bilmiyorum ama umarım savaş çıkarsa sen gidersin cepheye ya da çocukların
Bu zamana kadar beklemelerinin sırrı anlaşıldı. Pastadan alacakları pay üzerinde anlaştılar. Niyetler böyle olmasaydı binlerce insan ölmeden, göç etmeden engellemede bulunabilirlerdi. Bu ülkeler değil miydi Avrupa'nın ortasında Sırp katillerine Bosnalı Müslümanları katlettiren.
Obama'nın müslümanlara yönelik iyi düşüncelere sahip olduğunu düşünmüyor ve inanmıyorum aah tayyip oyunlara geliyorsun bak ülkede gidecek elden.
başbakanımız sonuna kadar arkasındayız.müslüman müslümanın herzaman yanındadır.ona zulmetmez.müslümana zulmedenleride nerede olursa olsun affetmez.hiç birşey elinden gelmese bile kalben buğzeder.dualarda bulunur.inş. ALLAH'IM Bizleri şehitlerden eyler Amin.
Israil yillarca canliyayinlarda musluman katlederken hic biriniz sehit olmak istemedi o zaman gotunuz yemedimi ama dogruya esadi zayif gordunuz ve hepinizin ictahi kabardi sizler allahin ismini kullanan ama seytanin hizmetine girmis dunyadaki zebanilersiniz
bunların hepsi müslüman müslüman müslümanla savaşıyor zaten ama abd ingiltere israil fransa sanki müslüman değil gibi geliyor bana...
3. Dünya savaşınız,tüm insanlığa hayırlı uğurlu olsun.Bakalım kim öle kim kala.
esad ve köpeklerini yerle bir edilmesi şart onun babasıda bir gecede 50 bin insanı katleden bir sırtlandı
sonra sıra kime gelecek 100 puanlık soru
çapulcu esadın suyu ısındı
he doğrusun ısıtanlara bak amerika israil ingiltere fransa alkışlayalımmı çok yaşa padişahım....uyan bunlar akbabadır menfaatsız iş yapmazlar...
BİR GÜN SİZE DE BİRİLERİ MÜDAHALE YAPARSA ŞAŞIRMAZSINIZ.
Sen kimsin hangi terör örgütü adına konusuyorsun
ve kan emici vampirler dişlerini biliyor..bizde bunlara destek oluyoruz...sorunlarımızı islam dünyası içinde çözmemiz gerekirken kan emici vampirlerin sofrasını hazırlıyoruz...
haçlı seferi başlıyor yine desenize bizim müslümanlarda haçlı ordusuna katılacaklardır...
Haçlı ordusuna hacılı ordusu da gerekmez mi? Yeter ki ABD istesin, yönetim de Suriye'ye asker göndersin. Müslümanın Müslümana kırdırılmasına sebep olan din istismarcıları nerede şimdi?
Zalime gerekli dersler verilmeli. Hainleri destekleyenlere lanet olsun. (Dahili ve harici)
müslümanları birbirlerine kırdıranlarada lanet olsun
Bence biz hem Suriye ye hem de mısıra müdahale etmeliyiz. Tabii ki öce Suriye sonra mısıra . Bu müdahale kısa süreliğine bize sıkıntı verecektir. Fakat sonrasında gerek orta doğuda gerekse Avrupa ülkeleri kaşsısında daha fazla söz sahibi olacağımızı düşünüyorum. Tabii ki dışişleri bakanlığımız bu işin faturasını Avrupa ve ülkelerine çıkarmak için büyük çaba harcaması gerekir.
kardeş mümkünse sen düşünme ....
amacın ülkede savas cıkartmak galiba ...
arkadaslar abd ingiltere ve fransa tabi savaş kararı alır. onların ülkesini ilgilendiren bir şey yok. suriyenin füze ve savaş uçakları ing-abd-fransanın ülkesini vuramaz. ama hatayı antepi, kilisi, urfayı vurur. yazık bizim insanımıza askerimizi. suuriyedeki insanları kaygı ettiğimiz gibi kendi çocuklarımızıda düşünelim. tamam süreç belli esed vurulacak ama türkiye bence savaşa girmemeli en çok zararı türkiye türk askeri ve ve aileleri görür. askerde akrabası olanlara bir bakın hergün haberleri seyretmekten yorulduk.hataydaki,urfadak sınırdaki askerlimizin can guvenlıgı ne olacak.bizede acıyın
İnşallah Esed askerlerinin sığınıkları yok edilir.
eğer bir savaş çıkarsa alın evde zor duran yüzde 50yi götürün savaşa ben müslümana kurşun sıkmam arkadaş
Seni çağıran kim zaten :) Ya ALLAH'ınızı severseniz siz kimsiniz ki sizi çağıralım siz olmayınca Türkiye olmayacakmı defol !!!
Merak etme sıkacaklarıda Müslüman değil zaten. Camide imam taklidi yapıp anıran Müslüman olurmu? Çocuk katleden sivil katleden Müslüman olurmu?
madem hepimiz kan dökülmesine karşıyız, kana kanla cevap olurmu savaşlarda kazanan olmamıştır.Oyuna gelmeyelim diplomatik yollarla halledilmesi gerekenler neden silahla kanla olsun,buna çanak tutanlar bi düşünün bu işten silahla ve kanla beslenenler karlı çıkacak
İngiliz oyununu herkes görüyor ama bozacak güç yok dünyada.
Fransa: Suriyeyi vurmuşken türkiye'yi de Vuralım Abd : Herşey Sırasıyla Önce onları Kullanalım.
Diğer Haberler