Uçakta terör eylemi son anda engellendi

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'den kalkan bir yolcu uçağı kaçırılarak 11 Eylül'de olduğu gibi Olimpiyat Stadı'na saldırı düzenlenmek istendi. Ancak China Southern Airlines'a ait bir yolcu uçağının personeli saldırganları son anda engelledi.

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesinin Başkanı Nur Bekri, China Southern Airlines'a ait bir yolcu uçağını havaya uçurmaya yönelik bir terör eylemi girişiminin uçak personeli tarafından engellendiğini söyledi. Bekri, tehlikenin, Urumçi'den Cuma sabahı havalanan uçağın kalkışından kısa bir süre sonra fark edildiğini söyledi. Uçağın Lanzhou'ya acil iniş yaptığını belirten Bekri, uçakla içindekilerin zarar görmediğini ifade etti. Bekri, "uçağı havaya uçurmaya yönelik bir girişimde bulunulduğunu" söyledi, başka ayrıntı vermedi.

Olayla ilgili haberlerde, uçağın, Pekin'e gitmek üzere havalanmasından kısa bir süre sonra, mürettebatın tehlikeyi fark etmesi üzerine acil iniş yapmak zorunda kaldığı belirtiliyor. Bu terör eylemi girişimine karışanların ve amaçlarının ortaya çıkarılması için soruşturma başlatıldığı ifade edilirken, uçağın tuvaletinde yanıcı madde bulunduğu ve iki yolcunun sorgulanmak üzere gözaltına alındığı yönünde iddialar ortaya atıldı.