Uçan araba ilk uçuşunu yaptı

Uçan araba Terrafuguia Transition, halka açık ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Uçan araba ilk uçuşunu yaptı

2015’den itibaren satışa sunulacak olan Terrafugia için şimdiden ön siparişler alınmaya başlandı. Terrafugia Transition modelinin 279 bin dolardan satışa çıkması bekleniyor.

Filmlerde gördüğümüzü uçan arabalara sahip olmaya çok az kaldı. 1950’lerde yapılan açıklamalarda 2000’lerden itibaren herkesin uçan otomobillere sahip olacağı söylense de bu beklentiler 2013 yılan gelmemize rağmen henüz gerçekleşebilmiş değil. 90’ların başından beri konu üzerinde çalışmalar devam etse de başarılı modeller henüz ortaya çıkabilmiş değildi.

Komplike projelerle yola çıkanlar projelerini bir türü gerçeğe dönüştüremese de, basit bir fikirden yola çıkan Terrafugia firması hayallerini gerçeğe dönüştürmeyi başardılar. Tek pervaneli uçak ve otomobili bir potada eritme fikrinden yola çıkan Terrfugia, ilk modeli Terrafugia Transition’ı başarılı bir şekilde tamamladı. Uçuşu ve sürüşü güvenli bir şekilde gerçekleştirebilen Terrafugia Transition’ın testleri 2012’den beri devam ediyordu ve halka açık ilk uçuşunu da geçtiğimiz haftasonu ABD’nin Wisconsin kentinde düzenlenen havacılık fuarıyla gerçekleştirdi.

Birçok inovatif parçanın kullanıldığı Transition, hem uçuşu hem de sürüşü başarılı bir şekilde tamamladı. Karbon fiber materyallerin kullanıldığı aracın birçok parçası katlanabiliyor. Terrafugia firması Transition’ın 2015 yılından itibaren 279 bin dolar fiyat etiketiyle satışa sunacak.

Twitter Bağımlılarına Özel Otel Yapıldı

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
uçan araba ancak olduğu yerde mi havalanıyor ? Ki kanatları var yüksek hıza çıkıp uçmak gerekir bunun için özel yerler lazım otoban gibi mesela Türkiye de nereden uçacaksın bunla Ara sokaktan pizzacı çocuk gelir çarpar :)
Piyasaya çıkınca çok yakar diye hemen gaz takar bizim adamlar
ilk uçusunu yaptıysa videosu nerde
artık havada da trafik kazaları olur ışıklar falan koyulur herkeste olucakmış ya
Bunun neresi arabaya benziyor minyon tipli bir ucak
20002 yılından beri bu uçan araba resimi videosu 2004 seri üretime başlanacaktı yalan kardeş daha 50 yıl bekle
TRAFİK YOGUNLUGU AZALIR.
dizayn olarak jetgillerde ki gibi istiyoruz burdan tüm yetkililere duyurulur...
ben demiştim :) biliyorum ben yapamasamda biri yapıcak o uçan arabayı :)
bencede arabaya benzemiyor basit bir uçak dostocul arkadaşın dedigi gibi
Diğer Haberler