Ufak Tefek Cinayetler'de gördük, merak ettik: Pestisit nedir?

Star TV ekranlarında 3.bölümüyle izleyiciyle buluşan Ufak Tefek Cinayetler dizisinde gündeme geldi ve Türkiye bunu tartışmaya başladı. Sosyal medya başta olmak üzere tüm izleyiciler pestisit nedir, pestisitin insan sağlığına zararları nelerdir diye merak ederek aramaya başladı.

Ufak Tefek Cinayetler'de gördük, merak ettik: Pestisit nedir?

Gökçe Bahadır iğne yaptı, gündeme oturdu

Ufak Tefek Cinayetler dizisinin 3. bölümünde dizide Gökçe Bahadır'ın canlandırdığı Oya karakteri, Aslıhan Gürbüz'ün canlandırdığı Merve karakterine Pestisit adlı bir iğne vuruyor. Pestisit iğnesinin adının geçildiği ve iğnenin vurulduğu sahnenin ardından izleyiciler de pespisitin ne olduğunun detaylı bilgisine büyük bir merak içerisinde ulaşmak istiyor. Pestisit, dizinin dikkatleri üzerine çeken ve yoğun ilgi toplayan o sahnenin ardından en çok merak edilen ve sorgulanan listesine girdi.

PESTİSİT NEDİR?

Pestisit, zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlardır.

PESTİSİTİN ZARARLARI NELERDİR?

İktidarsızlık tedavisinde iğne tedavisi nedir?

Bir pestisit kimyasal bir madde ya da virüs veya bakteri gibi biyolojik bir ajan olabilir. Kimyasal pestisitlerin çoğu hedef organizmaya seçkin etkinlik gösteremedikleri için hedef organizma dışındaki organizmalarda da çeşitli hastalıklara yol açar hatta öldürücü olabilirler. Birçok pestisit insanlar için de zararlıdır. Kullanıldıkları canlıların yiyecek şeklinde insanlar tarafından kullanılmaları sonucunda insanlarda yaygın hastalıklara ve istenmeyen sıkıntılı durumlara sebep olurlar. Kimyasal pestisitlerin ve etken maddelerinin akut toksik etkileri vardır. Karbamatlar, organofosfatlar ve klorlanmış hidrokarbonları içeren birçok pestisit genetoksik etkiye sahiptir. Tarım ile uğraşan ve pestisite maruz kalan insanlarda yapılan çalışmalarda bu bireylerde yapısal ve sayısal kromozom anomalileri ile kardeş kromatid değişiminde artmalar gözlenmiştir.

Picture1

Pestisitlerin kronik etkisine maruz kalan tarım işçilerinde birçok genetik hasarın yanı sıra karaciğer, böbrek ve kaslarda bozukluklar görülmüştür. Pestisitin canlılar üzerindeki etkisi fetal yaşamdan itibaren başlamaktadır. Bu ilaçlar plasentadan fetüse geçmekte ve bunun sonucu olarak düşükler, hiperpigmente ve hiperkeratatik çocuk doğumları görülmektedir. Yapılan hayvan deneylerinde ise radyoaktif olarak işaretlenip anneye verilen pestisitin 5 saat sonra plasentadan fetüse geçtiği ve fetüsün göz, sinir sistemi ve karaciğerine yerleştiği gözlenmiştir.
Organofosfatlı ve karbamatlı insektisitler ise etkilerini doğrudan doğruya periferal ve merkezi sinir sistemi üzerinde göstererek canlı yaşamını tehdit etmektedir. Birçok pestisit insana, hayvanlara ve çevreye zarar vermektedir.

iStock-627196908

Amerikan Sağlık Derneği pestisit alımını sınırlandırmak ve daha güvenli alternatiflere yönelmesini önermektedir. Düşük dozda uzun süreli pestisit alımına ilişkin belirsizlik bulunmaktadır. Hali hazırda, pestisit kullanımına veya pestisite bağlı hastalıkları takip sistemleri yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, pestisit kullanımının azaltılıp, yerine daha az toksik kimyasal veya kimyasal olmayan alternatiflerin kullanımının yaygınlaştırılması gerekir.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, her yıl 3 milyon zirai işçi pestisit zehirlenmesi yaşarken, bunların yaklaşık 18000 kadarı hayatını kaybetmektedir. Bir çalışmaya göre, gelişmekte olan ülkelerde yılda 25 milyon işçi pestisit zehirlenmesi riski taşımaktadır.

2007 yılında yapılan bir çalışmaya göre, çiftlik yakınında oturup ilk sekiz haftalık hamileliklerinde dikofol ve endosulfan pestisitlerine maruz kalan kadınların, otistik çocuk doğurma riski normal olanla ra oranla 8 kat yüksek çıkmıştır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
tamam şimdi bunun ne demek oldugu öğrenildi yaa insanlar bu şekilde öldürülürler
bu dizi tuttumu
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler