HABER

Ulu Önder Atatürk için Taksim Anıtı'nda tören

İstanbul (AA)- Ulu Önder Atatürk, ölümünün 68. yıl dönümünde Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı.

Tören, İstanbul Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, 1. Ordu Komutanlığı ile diğer kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti çelenklerinin anıta konulmasıyla başladı.

Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'te sirenlerin çalması ve bayrağın yarıya indirilmesiyle birlikte bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından da İstiklal Marşı okundu.

İstanbul Valisi Muammer Güler'in Japonya'da olması nedeniyle törene katılan Vali Yardımcısı Ergun Güngör, anıt şeref defterine şunları yazdı:

"Ulu Önder Atatürk,
'Benim naciz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır' demiştir. Ulu Önder Atatürk, bu sözlerinde sonsuza kadar yaşatılmasını istediği Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır. İlke ve inkılaplarınız sonsuza kadar bize yol gösterecek, yüreğimizi aydınlatacak, ülkemizin geleceğine yön vermeyi sürdürecektir. En büyük eseriniz kurduğunuz Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkacağımıza, içinde bulunduğumuz koşullar ne olursa olsun her türlü tehditten uzak tutacağımıza ve sonsuza kadar yaşatacağımıza huzurunuzda söz veriyoruz."

Törene, Vali Yardımcısı Güngör'ün yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Tuncel, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.Tören sırasında bazı vatandaşlar duygulanarak ağladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön