Umumi Tuvaletler Ne Kadar Kirli?

Bazı insanlar umumi tuvaletlerden mikrop kapmaktan o kadar çok korkuyor ki, kullanmadan önce klozeti tamamen kâğıtla kaplıyorlar. Bazıları ise mikrop yuvası tuvaletleri kullanmamak için sıkıştıkları halde tuvaletlerini tutuyor... ama bu gerçekten mantıklı mı? Gerçekten umumi tuvaletler evimizdekilerden kirli mi?

Umumi Tuvaletler Ne Kadar Kirli?

Temizlik hastalarına iyi bir haberimiz var! Bir çalışmada elde edilen bulgulara göre umumi tuvaletlerde kendi banyonuzdan daha fazla mikrop bulunmuyor.

Araştırmacılar banyo ortamını anlamak için San Diego Eyalet Üniversitesi’nde bulunan dört farklı umumi tuvalette (iki kadın iki erkek tuvaleti) zeminlerin, klozetlerin ve sabunlukların mikrobiyal yapısını inceledi. Araştırmacılar önce tuvaletleri temizledi; daha sonra birinci saatte ve ardından sekiz hafta boyunca her gün çeşitli yüzeylerden numuneler aldı. Her alandaki çeşitli mikropları analiz etti ve beklendiği gibi, tuvaletleri ilk önce dışkıya ait bakterilerin istila ettiğini keşfettiler.

Güney Carolina Tıp Fakültesi’nde mikrobiyoloji ve immünoloji bölümünde profesör ve başkan yardımcısı olan Michael Schmidt HealthDay’de şunları söyledi: “Tuvalette sifonu çektiğiniz zaman bu virüsler havada uçuşmaya başlıyor ve tüm tuvalete yayılıyor.”

Serin, kuru ve oksijen açısından zengin umumi tuvaletlerin ortamı bakterilerin hızla gelişmesine yardımcı oluyor ve umumi bir tuvaletteki mikropların sadece %15’ini oluşturan dışkıya ait bakteriler hızlı bir şekilde ölüyor. Ancak, tuvalette keşfedilen bakterilerin büyük bölümünü derimizde taşıdığımız bakteriler oluşturuyor.

Deri bakterileri, dış mekân bakterileri ile birlikte klozet mikroplarının çoğunluğunu (%68) oluşturuyor. Araştırmacılar çoğunlukla deride ve mukoza membranında yerleşik olan bir gram pozitif bakteri türü olan Staphylococcus buldular. Bunların çoğunluğu ise zararsız olmasına rağmen metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) enfeksiyonlara neden olabilir ve antibiyotik tedavisine karşı dirençlidir. Araştırmacılar aynı zamanda insan papillom virüsü ve herpes virüsü gibi birkaç virüs olduğunu fark etti ancak tuvalette virüslerden çok bakteriler vardı.

Ama başka iyi haberlerimiz de var. Temizlikten beş saat sonra, bakteri popülasyonu kendi kendine oluşuyor ve çok sayıda kullanımın ardından bile nispeten sabit kalıyor.

Fakat tüm bunlar ellerinizi güzelce yıkamayı ihmal etmeniz anlamına gelmiyor.

Schmidt söyle diyor: “Eğer vücudunuzda koloni oluşmasını istemiyorsanız, mikropları etkisiz hale getirmek için ellerinizi yıkamanız gerekir. Ellerin temizlenmesi insanların hastalıklara karşı korunmasının en iyi yoludur.”

Bu nedenle umumi tuvaletlerde klozetten çekinmeyin... ama el kurutucudan uzak durun, WebMD'de yayınlanan bir yazıya göre varsa havlu veya kağıt havlu çok daha hijyenik.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
inanılmaz derecede kirli...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler